wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-02-26| Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje, Kataster

Nowe zasady ewidencji dla JST


Na stronach Ministerstwa Finansów 16 lutego 2010 r. opublikowano projekt rozporządzenia o szczególnych zasadach rachunkowości oraz planów kont (wraz z uzasadnieniem), cztery dni wcześniej przesłano je do uzgodnień międzyresortowych. Jednym z założeń projektu jest to, że jednostki samorządu terytorialnego będą musiały prowadzić ewidencję księgową nieruchomości w taki sposób, by była zgodna z ich wykazem geodezyjnym.

Obowiązek określenia w drodze rozporządzenia przez ministra finansów szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej wynika z art. 40 ust. 4 pkt 1 lit. a ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (DzU z 2009 r. nr 157, poz.1240).

Projekt przewiduje zmianę systemu ewidencjonowania w jednostkach samorządu terytorialnego nieruchomości. Reguluje to zapis (§ 6 ust. 6), na podstawie którego jednostki zobowiązane będą do prowadzenia ewidencji księgowej nieruchomości w sposób umożliwiający identyfikację poszczególnych nieruchomości z ewidencją geodezyjną nieruchomości. Na problem z ewidencjonowaniem nieruchomości zwracała uwagę m.in. Najwyższa Izba Kontroli, która w ubiegłorocznym raporcie stwierdziła, że w większości kontrolowanych przez nią gmin ewidencja nieruchomości była prowadzona nierzetelnie, a w niektórych przypadkach tej ewidencji w ogóle nie prowadzono.

W projekcie dostosowano zasady umarzania i amortyzowania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do ustawy o rachunkowości (§ 6 ust. 2).

Zrezygnowano natomiast z dotychczasowych zapisów umożliwiających inwentaryzację gruntów, budynków i budowli według własnych zasad przyjętych przez jednostkę. W celu zapewnienia jednolitego systemu rozwiązań w tym zakresie, w odniesieniu do inwentaryzacji tych składników majątku, jednostki zobowiązane będą stosować zasady inwentaryzacji określone w ustawie o rachunkowości.

Od 1 stycznia 2010 r. zmienił się system przepływu środków europejskich, co wynika z ustawy o finansach publicznych. W związku z tym projekt przewiduje wprowadzenie odrębnych kont księgowych w zakresie ewidencji środków pieniężnych, rozliczeń tych środków, dochodów i wydatków budżetu środków europejskich, jak również planu i zaangażowania środków europejskich. Jak podkreślono w uzasadnieniu, przyjęte w projekcie rozwiązania uwzględniają zmiany niezbędne do prawidłowego ewidencjonowania zdarzeń związanych z płatnościami i przepływem środków europejskich.

Projekt rozporządzenia zmienia też termin złożenia bilansu skonsolidowanego. Już do 31 maja 2011 roku bilans ten za rok 2010 musi być przesłany jako dokument w formie pisemnej i elektronicznej.

Rozporządzenie ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia. Przepisy te mają być zastosowane po raz pierwszy do sprawozdań i ewidencji za rok obrotowy 2010. W celu zapewnienia możliwości dostosowania przez jednostki prowadzenia rachunkowości do szczególnych zasad określonych w rozporządzeniu wprowadzony zostaje 3-miesięczny okres przejściowy (§ 25 ust. 2).

W uzasadnieniu czytamy, że projekt rozporządzenia nie obejmuje swym zakresem podmiotowym gospodarstw pomocniczych i państwowych zakładów budżetowych, bowiem jednostki te nie zostały wymienione jako formy organizacyjno-prawne sektora finansów publicznych. Z uwagi na fakt, iż mogą być one likwidowane lub przekształcane do 31 grudnia 2010 r., zawarto dla nich przepis przejściowy, z którego wynika, iż w tym okresie będą one stosować przepisy rozporządzenia ministra finansów z 28 lipca 2006 r.

Projekt rozporządzenia wraz z uzasadnieniem

AW (Źródło: MF)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS