Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-12-29| GNSS

Trzy dni w śniegu przez GPS


Gdy John i Starry Rhoads (67 i 65 lat) wracali z rodzinnych obchodów świąt Bożego Narodzenia przez lasy Oregonu, nie spodziewali się, że trzy najbliższe doby spędzą w swoim samochodzie zasypani śniegiem na nieznanej, bocznej drodze. A wszystko przez kłopoty z nawigacją samochodową.

Podróż powrotna do domu liczyła aż 500 mil, dlatego amerykańskie małżeństwo postanowiło zdać się na polecenia odbiornika GPS. Z nieznanych przyczyn nawigacja skierowała ich na boczną, leśną drogę. Państwo Rhoads nie zauważyli jednak w tym nic dziwnego i podążali wskazanym szlakiem przez 30 mil. Ich wóz terenowy został unieruchomiony dopiero przez ogromne zaspy śnieżne. W rezultacie zmuszeni byli oczekiwać aż trzy dni na pomoc. Dzięki temu, iż mieli spore zapasy jedzenia i picia oraz ciepłe ubrania, z zimowej przygody wyszli bez szwanku.

Co ciekawe, ten sam GPS, który małżeństwo Rhoadsów wywiódł w las, z tych kłopotów ich wybawił. Dzięki temu, że nawigacja wbudowana była w telefon komórkowy, który w końcu złapał zasięg, państwo Rhoads zdołali po trzech dniach koczowania w przemarzniętym samochodzie wezwać pomoc. Lokalny szeryf przypuszcza, że pechowi turyści najprawdopodobniej wybrali w urządzeniu wyszukiwanie najkrótszej trasy.

Dość szybko wyszło na jaw, że feralne urządzenie zostało wyprodukowane przez Garmina. Przedstawiciele firmy błyskawicznie opublikowali więc komunikat prasowy w swojej obronie. Podkreślili w nim, że nawigacja samochodowa zapewnia jedynie sugestie co do przebiegu trasy. To kierowca decyduje, którędy będzie jechać. Eksperci z American Automobile Association dodają, że przy korzystaniu z podpowiedzi nawigacji GPS, zawsze należy je weryfikować z tym, co widzimy na papierowej mapie.

Źródło: Associated Press (fot.: Wikipedia)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS