Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-12-18 | GIS, Mapy, Firma, Software

Złożone zapytania w Google Maps Data API


Przeznaczony do zarządzania danymi kartograficznymi interfejs programistyczny Google Maps Data API został wzbogacony o możliwość generowania zapytań atrybutowych i przestrzennych przez użytkownika mapy.

Nowe narzędzie pozwala np. na wyszukiwanie obiektów położonych w określonej odległości od zadanego punktu lub posiadających określone atrybuty. Przykład wykorzystania rozwiązania zamieszczono na stronie twórców interfejsu. Umożliwia on wyszukiwanie college’ów, definiując odległość od miejsca zamieszkania oraz charakter uczelni (publiczna lub prywatna). Wcześniej baza szkół została utworzona przy wykorzystaniu aplikacji Google My Maps.

Oprócz rozbudowanych narzędzi wyszukiwania interfejs został wzbogacony o możliwość definiowania dostępu do edycji i przeglądania map.

Źródło: Google Geo Developers Blog, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

google Nie jestem bezkrytycznym fanem googla, ale oni mają zdecydowanie lepszą technologie niż tzw krajowe geoportale. Jeśli chodzi o dokładność czy aktualność to porównaj polski geoportal.gov.pl z zumi czy googlem. Pisałem o procencie użytkowników ktrórzy będą potrzebowali specjalistycznych danych z geoportalu, według mnie to ułamek procenta, cała reszta szuka adresu, działki, firmy czy planuje drogę od punktu A do B. Ten pozostały ułamek procenta ma swoje własne systemy do tworzenia skomplikowanych analiz i tutaj ani google ani geoportal mu tego nie zapewni. Natomiast wynik ich działań jeśli będzie potrzebny można umieścić na geoportalu krajowym lub serwisie komercyjnym. INSPIRE (i kilka innych projektów) to wielki sukces marketingowy, wmówiono nam że bez tego projektu nie można żyć, że każdy obywatel musi mieć dostęp do danych przestrzennych, tylko tyle że zdecydowana większość nie chce i nigdy nie zajrzy.
  
Google robi jedynie to, na czym da się zarobić - zwykłe mapy drogowe, planowanie trasy, wyszukiwanie POI itp. Granice działek to mogą im się przydać co najwyżej do lepszego szukania po adresie i żeby lepiej kierować reklamy do użytkowników. Nie przejmują się zbytnio dokładnością i aktualnością danych, bardziej zależy im, żeby wszystko było zrobione jak najmniejszym kosztem. Może dla ciebie mapa to kilka dróg, parę budynków i ew. działki, ale istnieje masa danych specjalistycznych/tematycznych, którymi Google na pewno się nie zajmie. Poza tym INSPIRE to nie tylko same mapy, ale cała infrastruktura i powszechny dostęp do danych. A jaki dostęp oferuje Google - że mogę sobie jedynie zobaczyć mapkę na stronie i właściwie nic więcej? Litości...
  
do rozbawionego Świat nie jest czarno-biały, jeśli ktoś potrzebuje mapy to w 99% potrzebuje tego co jest w google. Natomiast treść geoportalu w większości wypadku użyteczna jest tylko dla jego twórców. Google ma technologię, ma serwery. Kwestią czasu jest tylko uzupełnienie danych o dane katastralne, lub wynajęcię od nich serwera dla prowadzenia takiego geoportalu
  
Gratulacje! Wątpiący, wygrałeś w konkursie na komentarz miesiąca... Czy w ogóle masz jakieś pojęcie nt. założeń, celów i odbiorców Google Maps vs INSPIRE/Geoportal? A może uważasz, że skoro i w jednym i w drugim przewija się gdzieś słowo mapa, to mamy do czynienia z odpowiadającymi sobie w 100% produktami?
  
Web Jeszcze troszkę i nie potrzeba żadnych geoportali. Wydajemy grube miliny jako społeczeństwo na całe te INSPIRE a jak widać inni robią to szybciej i efektywnij.
  



zobacz też:

Google Maps Data API dla baz danych

Aby ułatwić zarządzenie dużymi i złożonymi zbiorami danych przestrzennych udostępnianymi poprzez Google Maps API...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1938 roku długość granic Polski wynosiła 5529 km?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Hieronim Kozłowski (1927-2023)

Hieronim Kozłowski (1927-2023)
Hieronim Kozłowski urodził się 18 marca 1927 r. W 1951 r. ukończył Oficerską Szkołę Topografów w Warszawie. Służbę w Marynarce Wojennej RP pełnił w latach 1952–1986. Związany był ze służbą hydrograficzną, wykonywał zadania z zakresu realizacji...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2000 p.n.e.
Na papirusie spisanym przez Ahmesa (tzw. papirus Rhinda) znajduje się rozwiązanie 87 problemów matematycznych. Liczba pi według ówczesnych wyliczeń wynosi 3,16045.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2