wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2009-11-17| GNSS, Prawo, Instytucje

Satelitarny podatek drogowy w Holandii już od 2012 roku


Holandia jako pierwszy kraj na świecie wprowadzi naliczanie podatku drogowego przy użyciu odbiornika GPS zainstalowanego w każdym samochodzie z krajowymi rejestracjami. Stosowny projekt tamtejszy rząd przesłał już do parlamentu. Jeśli ten je zaakceptuje, nowe przepisy wejdą w życie już w 2012 roku.

Na początku podatek w 2012 roku będzie wynosił średnio 3 eurocentów/km, a do 2018 roku wzrośnie do 6,8 eurocentów/km. Opłata będzie wyższa podczas godzin szczytu, na najbardziej zatłoczonych drogach oraz dla samochodów niespełniających wysokich norm emisji spalin. Jak na razie ustawodawcy nie określili, kto będzie odpowiedzialny za instalowanie odbiorników GPS – właściciele pojazdów czy producenci, a także w jaki sposób obciążane opłatami będą zagraniczne pojazdy. Wiadomo jednak, że wszystkie dane gromadzone będą przez specjalną agencję utworzoną przy Ministerstwie Transportu. Z płacenia podatku zwolnione zostaną jednak autobusy, pojazdy osób niepełnosprawnych, zabytkowe auta, motocykle oraz taksówki.

Podobny sposób naliczania podatku drogowego testowany jest już od kilku lat niektórych regionach Stanów Zjednoczonych (m.in. w Oregonie). Do jego wprowadzenia szykuje się również Singapur.

Źródło: GPS World


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt