|2009-11-13|
GNSS, GIS, Teledetekcja, Instytucje
Eurobarometr: Europejczycy doceniają satelity, a Polacy – Galileo
Na zlecenie Komisji Europejskiej Instytut Gallupa opracował i opublikował raport pt. „Działalność satelitarna Unii Europejskiej” (Space Activities of the European Union). Wynika z niego, że większość Europejczyków jest świadomych znaczenia technologii satelitarnych w funkcjonowaniu Wspólnoty, a wśród ankietowanych narodów Polacy są największymi entuzjastami systemu Galileo.
Badanie przeprowadzono w dniach 3-7 lipca 2009 roku na próbce 25 tys. osób powyżej 15 roku życia (po tysiąc osób z każdego kraju, z wyjątkiem Cypru, Malty i Luksemburgu). Ich celem było zbadanie, ile przeciętny Europejczyk wie o programach kosmicznych realizowanych przez Wspólnotę, jak je ocenia oraz ogólnie jakie ma podejście do tego typu przedsięwzięć.
Z badań wynika m.in., że: • Większość Europejczyków docenia znaczenie technologii satelitarnych. 63% ankietowanych uznało, że są one ważne lub bardzo ważne, z czego w Polsce odsetek ten wyniósł 76%. • Zdecydowana większość ankietowanych zgadza się z twierdzeniem, że rozwijanie technologii kosmicznych wpływa pozytywnie na życie gospodarcze i społeczne (UE – 64%, PL – 62%). • Nieco gorzej wygląda znajomość realizowanych obecnie europejskich programów satelitarnych. O ile większość ankietowanych (UE – 56%, PL – 57%) wie, że obecnie są prowadzone programy obserwacji Ziemi z kosmosu, to tylko 22% z nich (PL – 20%) może dokładniej powiedzieć, za co odpowiedzialne są poszczególne satelity. W raporcie podkreślono, że najgorzej w tej kwestii poinformowani byli ludzie w wieku 15-24 lat. • Na pytanie, w jakie programy satelitarne należy w przyszłości inwestować, większość ankietowanych wskazała obserwację środowiska Ziemi (UE – 90%, PL – 95%), i dalej na satelity komunikacyjne (UE – 75%, PL – 86%), nawigacyjne (UE – 67%, PL – 86%) oraz zapewniające bezpieczeństwo obywateli (UE – 67%, PL – 79%). • 54% Europejczyków uważa, że UE powinna bardziej angażować się w rozwój technologii kosmicznych, choć już tylko 1/5 ankietowanych jest skłonna zwiększyć budżet tego typu przedsięwzięć, podczas gdy 43% uważa, że powinien on pozostać na niezmienionym poziomie. Polacy są nieco bardziej hojni – 27% chce zwiększenia środków na europejskie satelity, podczas gdy 18% jest przeciwnego zdania (w UE: 23%).
Pełna treść raportu
Znaczenie rozwoju europejskiego systemu nawigacji satelitarnej według 27 krajów Unii Europejskiej
JK
|