Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-11-13| GNSS, GIS, Teledetekcja, Instytucje

Eurobarometr: Europejczycy doceniają satelity, a Polacy – Galileo


Na zlecenie Komisji Europejskiej Instytut Gallupa opracował i opublikował raport pt. „Działalność satelitarna Unii Europejskiej” (Space Activities of the European Union). Wynika z niego, że większość Europejczyków jest świadomych znaczenia technologii satelitarnych w funkcjonowaniu Wspólnoty, a wśród ankietowanych narodów Polacy są największymi entuzjastami systemu Galileo.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-7 lipca 2009 roku na próbce 25 tys. osób powyżej 15 roku życia (po tysiąc osób z każdego kraju, z wyjątkiem Cypru, Malty i Luksemburgu). Ich celem było zbadanie, ile przeciętny Europejczyk wie o programach kosmicznych realizowanych przez Wspólnotę, jak je ocenia oraz ogólnie jakie ma podejście do tego typu przedsięwzięć.

Z badań wynika m.in., że:
• Większość Europejczyków docenia znaczenie technologii satelitarnych. 63% ankietowanych uznało, że są one ważne lub bardzo ważne, z czego w Polsce odsetek ten wyniósł 76%.
• Zdecydowana większość ankietowanych zgadza się z twierdzeniem, że rozwijanie technologii kosmicznych wpływa pozytywnie na życie gospodarcze i społeczne (UE – 64%, PL – 62%).
• Nieco gorzej wygląda znajomość realizowanych obecnie europejskich programów satelitarnych. O ile większość ankietowanych (UE – 56%, PL – 57%) wie, że obecnie są prowadzone programy obserwacji Ziemi z kosmosu, to tylko 22% z nich (PL – 20%) może dokładniej powiedzieć, za co odpowiedzialne są poszczególne satelity. W raporcie podkreślono, że najgorzej w tej kwestii poinformowani byli ludzie w wieku 15-24 lat.
• Na pytanie, w jakie programy satelitarne należy w przyszłości inwestować, większość ankietowanych wskazała obserwację środowiska Ziemi (UE – 90%, PL – 95%), i dalej na satelity komunikacyjne (UE – 75%, PL – 86%), nawigacyjne (UE – 67%, PL – 86%) oraz zapewniające bezpieczeństwo obywateli (UE – 67%, PL – 79%).
• 54% Europejczyków uważa, że UE powinna bardziej angażować się w rozwój technologii kosmicznych, choć już tylko 1/5 ankietowanych jest skłonna zwiększyć budżet tego typu przedsięwzięć, podczas gdy 43% uważa, że powinien on pozostać na niezmienionym poziomie. Polacy są nieco bardziej hojni – 27% chce zwiększenia środków na europejskie satelity, podczas gdy 18% jest przeciwnego zdania (w UE: 23%).

Pełna treść raportu

Znaczenie rozwoju europejskiego systemu nawigacji satelitarnej według 27 krajów Unii Europejskiej

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS