Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-11-04 | Geodezja, GIS, Firma, Software, Instytucje

Bentley GeoDay 2009: praktycznie o rozwiązaniach geoprzestrzennych



Około 50 przedstawicieli firm inżynieryjnych, uczelni i urzędów z różnych części Polski wzięło dzisiaj (4 listopada) udział w odbywającej się w Warszawie imprezie Bentley GeoDay. Uczestnicy spotkania mieli okazję nie tylko zapoznać się z możliwościami programów geoprzestrzennych Bentley Systems, lecz także poznać przykłady jego wykorzystania w krajowych projektach.

Obserwując wystąpienia producentów i dystrybutorów aplikacji GIS-owych, można dostrzec, że coraz więcej uwagi poświęcają oni programom sieciowym. Nie inaczej było podczas tegorocznej edycji Bentley GeoDay, gdzie większość czasu przeznaczono na prezentację produktów webowych i serwerowych. Zalety dwóch z nich – Geospatial Server i Geo Web Publisher – omówił Dariusz Strzelczyk z Bentley Systems Polska. Pierwsza z aplikacji to program typu GIS-serwer przeznaczony do zarządzania i udostępniania dużych zbiorów danych przestrzennych. Wśród jej głównych zalet wymienić można nie tylko intuicyjny interfejs, lecz również możliwość obsługiwania danych zapisanych w wielu formatach i pochodzących z różnych programów – nie tylko firmy Bentley Systems, lecz również ESRI, Autodesk czy nawet z pakietu MS Office. Geo Web Publisher to z kolei produkt typu Web-GIS służący nie tylko do publikowania danych w środowisku przeglądarki internetowej, lecz również za pośrednictwem standardów WMS i WFS. Uczestnicy Bentley GeoDay mogli „krok po kroku” przekonać się, że opracowanie średnio złożonego geoportalu nie jest bynajmniej rzeczą skomplikowaną.
Poza aplikacjami sieciowymi tematem spotkania była również aktualizacja Select Series 1 pakietu V8i. Krzysztof Trzaskulski omówił narzędzia, o jakie wzbogaciła ona programy geoprzestrzenne Bentley Map, Power Map, Descartes oraz MicroStation (szerzej na ten temat w listopadowym numerze GEODETY w dodatku „Bentley Geomagazyn”).

Dystrybutorzy oprogramowania mogą długo wymieniać liczne zalety swoich produktów, nic jednak nie przekona potencjalnego klienta tak, jak możliwość wysłuchania osób, które same sprawdziły, ile warta jest dana aplikacja w praktyce. Podczas Bentley GeoDay zaplanowano trzy tego typu wystąpienia. O przydatności aplikacji Power Map i Geospatial Administrator przy tworzeniu narzędzia do ewidencjonowania danych o sieci wodociągowej w Łaziskach opowiadał Jerzy Majewski z firmy SYSKOM.
Piotr Wyroślak z SHH Sp. z o.o. zaprezentował z kolei opracowaną na bazie oprogramowania Bentleya prostą, choć funkcjonalną aplikację desktopową do przeglądania danych wektorowych i ortofotomap. Jak podkreślił, wiele samorządów nadal nie stać na profesjonalne oprogramowanie GIS. Dla miejscowości takich jak Świdnica, która użytkuje program firmy SHH, jest to dla urzędników jedyne narzędzie do efektywnej pracy na danych przestrzennych.

O nominowanym do nagrody „Be Inspired” projekcie firmy Biatel SA oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie opowiadał Tomasz Wójcik z MPGK (fot.). Celem przedsięwzięcia było opracowanie systemu modelowania i monitoringu infrastruktury wodociągowej w Chełmie przy wykorzystaniu oprogramowania Bentley WaterCAD. Gotowe już rozwiązanie potrafi m.in. przewidzieć rozprzestrzenianie się zanieczyszczonej wody, a także skutecznie zatrzymać ten proces.
Podczas swoich wystąpień klienci Bentley Systems nie ukrywali, że oprogramowanie tej marki było poważnym wydatkiem w ich budżecie. Zgodnie podkreślili jednak, że zakupu nie żałują.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Zapowiedź Bentley GeoDay 2009

Bentley Systems Polska zaprasza na kolejną edycję Bentley GeoDay, która odbędzie się 4 listopada br. w Warszawie.

Energoprojekt Gliwice laureatem nagrody „Be Inspired”

Wczoraj (14 października) podczas międzynarodowego sympozjum Bentley Systems w...

Bentley ogłosił aktualizację MicroStation V8i

Podczas sympozjum „Be Inspired: Infrastructure Best Practices Symposium and Awards” firma...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
po śmierci Carla Zeissa Ernst Abbe przekazał zakłady C. Zeiss w zarząd robotnikom i naukowcom?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Władysław Surmacki (1888-1942)

Władysław  Surmacki  (1888-1942)
Urodził się w 20 października 1888 roku w Proszowicach koło Miechowa (Małopolskie). W 1900 roku rodzina Surmackich przeniosła się do Warszawy. Tam zaczął edukację w szkole realnej na Kanonii. Uczęszczał na tajne komplety, na których nauczano w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1799
Wprowadzenie systemu metrycznego we Francji. Sporządzenie etalonu - platynowego wzorca metra, którego długość odpowiadała 1/40-milionowej części południka ziemskiego. Podstawą miały być pomiary południka przechodzącego przez Paryż. Okazały się one...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2