Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-10-08 | Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

W Ryni o legislacji, standaryzacji i INSPIRE


Ponad stu uczestników zgromadziło rozpoczęte wczoraj (7 października) w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim trzydniowe seminarium na temat problematyki prawnej w geodezji, kartografii i gospodarce nieruchomościami. Prelegentami są m.in. przedstawiciele: GUGiK, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Sądu Rejonowego w Warszawie.

Tematyka seminarium koncentruje się wokół zadań służby geodezyjnej i kartograficznej. W szczególności dotyczy: wdrażania dyrektywy INSPIRE, problemów, jakie pojawiają się przy modernizacji ewidencji gruntów i budynków oraz przy podziałach i rozgraniczeniu gruntów, a także scaleń gruntów oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.
Główny geodeta kraju Jolanta Orlińska przedstawiła politykę Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w świetle wyzwań, jakie stawia przed administracją państwową m.in. wdrożenie dyrektywy. Zadania związane z opracowaniem odpowiednich regulacji prawnych – ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej (IIP), rozporządzeń oraz standardów technicznych – to tylko jeden z elementów tej polityki. Kolejnym jest zdobycie środków finansowych na realizację konkretnych zamierzeń. Do tej pory na projekty: Geoportal 2, Baza Danych Obiektów Topograficznych, Informatyczny System Ochrony Kraju (przed zagrożeniami), TERYT 2 oraz na szkolenie kadr administracji geodezyjnej i kartograficznej urząd zagwarantował prawie 315 mln złotych. Ich realizacja, w zależności od projektu, zajmie 2-4 lat. A w rezerwie jest jeszcze wspólny projekt z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej.

Jak powiedziała Jolanta Orlińska (fot.), trudno oszacować wymierne korzyści, jakie przyniesie budowa infrastruktury informacji przestrzennej. Na pewno zajmie sporo czasu i wymagać będzie dużego wysiłku od wszystkich stron uczestniczących w tym procesie.
O tym, że będzie się to opłacało, świadczy jednak fakt, że szczątkowy (jak na razie) w swej treści Geoportal rejestruje już około 8 tysięcy odwiedzin dziennie, z czego znaczną część stanowią te z agencji zajmujących się obrotem nieruchomościami. Bez rozgłosu i reklamy zadziałał więc mechanizm, który w niedalekiej przyszłości, miejmy nadzieję, zasili budżet geodezji i kartografii.

Krzysztof Mączewski (fot.), geodeta województwa mazowieckiego, mimo późnej wieczorowej pory, pokusił się o przybliżenie trudnej tematyki standaryzacji. Czas najwyższy bowiem przejść od – jak to określił – „standardów dnia wczorajszego” do standardów, które umożliwią nam poruszanie się w obszarze danych przestrzennych w najbliższych latach. Nie wystarczą już SWDE czy SWING. A INSPIRE nie powiedzie się bez jednolitości w terminach, pojęciach i słownikach używanych do opisu danych, a także bez unikalnego identyfikatora obiektów, bez schematów aplikacyjnych, bez całego standaryzującego aparatu. Czy tego chcemy, czy też nie, będziemy musieli wiedzieć, co to jest ogólny model przestrzenny, ogólny model geodezyjny czy model georeferencyjny. Przeskoczenie na wyższy poziom jest konieczne chociażby po to, by z naszych danych mogli korzystać bez przeszkód inni, ale także i my sami.

Dyrektor Departamentu Informacji o Nieruchomościach Alicja Kulka zajęła się – jak nietrudno zgadnąć – tematem zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN). Do zintegrowania jest bagatela: 36 mln działek ewidencyjnych, prawie 54 tys. obrębów i – co chyba najtrudniejsze – 475 jednostek, które prowadzą w kraju ewidencję gruntów i budynków. Zmiany, jakie wprowadzi w Prawie geodezyjnym i kartograficznym ustawa o IIP, nałożą na nas obowiązek utworzenia i prowadzenia ZSIN. Najpierw musi jednak rozpocząć prace zespół ds. Rządowego Programu Rozwoju ZSIN, ten zaś nie powstanie, dopóki prezes Rady Ministrów nie wyda stosownego zarządzenia. Jego projekt jest już gotowy. Wśród przedstawicieli różnych resortów dla głównego geodety kraju zarezerwowano w zespole miejsce sekretarza. Jednym z zadań tego gremium będzie dostosowanie do potrzeb ZSIN przepisów prawa i organizacji służby geodezyjnej i kartograficznej. W niedługim czasie czekają nas więc spore zmiany.



Organizatorem seminarium pt. „Aktualna problematyka prawna i techniczna w geodezji i kartografii oraz gospodarce nieruchomościami” (7-9 października) jest Stowarzyszenie Geodetów Polskich. Uczestnikami są głównie pracownicy samorządowej administracji geodezyjno-kartograficznej.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:



wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
prof. Józef Wędzony z AGH był jednym z inicjatorów „Konkursu wiedzy geodezyjnej i kartograficznej”?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Chwastek (1930-2022)

Jerzy Chwastek (1930-2022)
Jerzy Chwastek urodził się 9 marca 1930 roku w Nasiechowicach koło Krakowa. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom inżyniera miernictwa górniczego (1952), magistra nauk technicznych z zakresu geodezji górniczej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2010
Po czteroletniej przerwie główny geodeta kraju Jolanta Orlińska reaktywuje Państwową Radę Geodezyjną i Kartograficzną.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2