Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-08-28| GNSS, GIS, Mapy, Software

Google będzie śledzić komórki


Dzięki anonimowemu śledzeniu położenia użytkowników aplikacji Google Maps Mobile firma Google będzie gromadziła informacje o prędkości poruszania się pojazdów. Na ich podstawie udostępnione zostaną dokładniejsze mapy natężenia ruchu drogowego.

Po raz pierwszy dane o korkach Google udostępniło w lipcu 2006 roku. Wówczas usługa ta obejmowała tylko 30 miast w Stanach Zjednoczonych, choć z biegiem czasu jej zasięg rozszerzył się o inne miejscowości i kraje. Dotychczas dane o ruchu drogowym gromadzone były z kilku różnych źródeł – m.in. z bazy AirSage (analizującej położenie telefonów komórkowych) oraz historycznych danych TrafficCast. Eksperci firmy Inrix podkreślają jednak, że zbierane w ten sposób informacje były bardzo niskiej jakości.

Od sierpnia komunikaty o ruchu drogowym będą dostępne dla całego obszaru Stanów Zjednoczonych, głównie dzięki włączeniu nowego źródła danych. Choć podobną technologię pomiaru oferuje także konkurencja (np. Navteq, Inrix a w Polsce od niedawna Targeo), to rozwiązanie amerykańskiej korporacji ma czerpać informacje nie tylko z nawigacji GPS, lecz także sieci komórkowych oraz Wi-fi. Google zapewnia, że śledzone będą tylko te urządzenia, których użytkownicy wyrażą na to zgodę, a informacje o ich aktualnym położeniu (inaczej niż w usłudze „My Location”) będą całkowicie anonimowe.

Jak pokazują niedawno opublikowane wyniki badań przeprowadzone przez amerykańską firmę Navteq, dzięki wykorzystaniu aktualnych danych o ruchu drogowym w urządzeniach GPS w ciągu roku w Wielkiej Brytanii można zaoszczędzić nawet 2,5 dnia, a w Stanach Zjednoczonych – aż do 4 dni. Usługa ta pozwala także na redukcję zużycia paliwa, a w konsekwencji – spadek emisji dwutlenku węgla (nawet o 20%).


Źródło: GPS Business News, Navteq


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS