Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-08-14| GNSS

Satelity GRACE śledzą tempo zaniku wód gruntowych w Indiach


Na 54 kilometry sześcienne rocznie szacowane jest tempo zaniku wód gruntowych subkontynentu indyjskiego. Takie wnioski wysnuto na podstawie obserwacji dostarczonych przez satelity systemu GRACE.

Misja GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) jest wynikiem współpracy NASA oraz DLR. Obecnie dwa satelity tego systemu krążą w taki sposób, aby utrzymać wzajemny dystans o wielkości 220 kilometrów. Zaburzenia w polu grawitacyjnym Ziemi wywołują wahania odległości pomiędzy nimi – gdy pierwszy z nich znajdzie się w strefie zwiększonej grawitacji, przyśpiesza względem drugiego, zwiększając dzielący ich dystans. Pomiar tej odległości przy użyciu mikrofal pozwala na obliczenie siły przyciągania, zaś przy wielokrotnej rewizji nad danym obszarem szacowane są jej fluktuacje. Wahania grawitacyjne są następstwem zjawisk zachodzących w hydro- i kriosferze. W czasie swojej misji satelity GRACE udokumentowały zanikanie lodowców, zmianę kierunków prądów oceanicznych oraz ucieczkę wód z wielkich jezior.

Obszar o powierzchni 2,7 miliona kilometrów kwadratowych z centrum w New Delhi (wydłużony w kierunku wschód-zachód) należy – obok obszarów topnienia lodowców – do stref największego wielkoskalowego spadku siły przyciągania w zasięgu badań GRACE. Obserwacje satelitów pozwoliły oszacować, że zużycie wody w tym regionie zwiększyło się o 70% w stosunku do połowy lat 90., co powoduje spadek poziomu lustra wody w tempie 10 centymetrów na rok. Region ten zamieszkuje 600 milionów ludzi i należy on do najsilniej zmeliorowanych na świecie – 50 do 75% terenu poddane jest zabiegom irygacyjnym.

Źródło: ScienceNOW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS