Na 54 kilometry sześcienne rocznie szacowane jest tempo zaniku wód gruntowych subkontynentu indyjskiego. Takie wnioski wysnuto na podstawie obserwacji dostarczonych przez satelity systemu GRACE.
Misja GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) jest wynikiem współpracy NASA oraz DLR. Obecnie dwa satelity tego systemu krążą w taki sposób, aby utrzymać wzajemny dystans o wielkości 220 kilometrów. Zaburzenia w polu grawitacyjnym Ziemi wywołują wahania odległości pomiędzy nimi – gdy pierwszy z nich znajdzie się w strefie zwiększonej grawitacji, przyśpiesza względem drugiego, zwiększając dzielący ich dystans. Pomiar tej odległości przy użyciu mikrofal pozwala na obliczenie siły przyciągania, zaś przy wielokrotnej rewizji nad danym obszarem szacowane są jej fluktuacje. Wahania grawitacyjne są następstwem zjawisk zachodzących w hydro- i kriosferze. W czasie swojej misji satelity GRACE udokumentowały zanikanie lodowców, zmianę kierunków prądów oceanicznych oraz ucieczkę wód z wielkich jezior.
Obszar o powierzchni 2,7 miliona kilometrów kwadratowych z centrum w New Delhi (wydłużony w kierunku wschód-zachód) należy – obok obszarów topnienia lodowców – do stref największego wielkoskalowego spadku siły przyciągania w zasięgu badań GRACE. Obserwacje satelitów pozwoliły oszacować, że zużycie wody w tym regionie zwiększyło się o 70% w stosunku do połowy lat 90., co powoduje spadek poziomu lustra wody w tempie 10 centymetrów na rok. Region ten zamieszkuje 600 milionów ludzi i należy on do najsilniej zmeliorowanych na świecie – 50 do 75% terenu poddane jest zabiegom irygacyjnym.
