|2009-08-13|
GIS, Mapy, Software, Instytucje
Bhuvan, czyli Google Earth po indyjsku
Indyjska Agencja Kosmiczna (ISRO) przy współpracy z indyjskim Narodowym Centrum Teledetekcji (NRSC) uruchomiła wczoraj (12 sierpnia) geoportal o nazwie Bhuvan (co w sanskrycie znaczy Ziemia), na którym udostępniono wieloletnie efekty pracy konstelacji hinduskich satelitów teledetekcyjnych.
Mimo że dane zamieszczono na wirtualnym globusie, to obecnie mają one zasięg przestrzenny ograniczony tylko do obszaru Indii, Pakistanu, Bangladeszu oraz fragmentu Tybetu, Iranu, Półwyspu Arabskiego, Birmy i Tajlandii. Podstawową warstwą są wielorozdzielcze i wieloczasowe zdjęcia satelitarne udostępnione przez ISRO i nałożone na trójwymiarowy model terenu. W przeciwieństwie do miast w aplikacji Google Earth, obrazy w indyjskim serwisie charakteryzuje wyraźnie gorsza rozdzielczość (do 5 m), choć sytuacja ta odwraca się na korzyść Bhuvana dla obszarów wiejskich i niezamieszkałych. Oprócz zdjęć satelitarnych na portalu można przeglądać wiele warstw tematycznych – m.in. mapy glebowe, geologiczne, hydrologiczne i aktualne dane pogodowe (ukryte pod ikoną AWS). Poza tym dostępne są także dane wektorowe prezentujące: podział administracyjny, sieć transportową i hydrograficzną czy toponimy. Wszystko można przeglądać w trzech wymiarach, także w postaci animacji. Podobnie jak inne geoportale, Bhuvan posiada opcje mierzenia odległości, powierzchni, a także rysowania obiektów 2D i 3D. Ciekawym narzędziem jest również opcja edycji oświetlenia terenu. W przyszłości serwis ma zostać rozszerzony m.in. o warstwy poziomic i hipsometrii oraz możliwość generowania profili terenowych.
Aby uzyskać dostęp do bogatych zasobów serwisu Bhuvan, należy najpierw zalogować się do serwisu (strona jest w języku angielskim) oraz zainstalować wtyczkę Terra Explorer, na bazie której działają już od kilku lat geoportale Francji (Geoportail) i Stanów Zjednoczonych (Skyline Globe). Warto dodać także, że serwis – zapewne z racji swojej świeżości – jest obecnie mocno przeciążony, co znacząco spowalnia jego eksplorację, szczególnie przy użyciu przeglądarek innych niż Internet Explorer.
JK
|