wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-08-13| GIS, Mapy, Software, Instytucje

Bhuvan, czyli Google Earth po indyjsku


Indyjska Agencja Kosmiczna (ISRO) przy współpracy z indyjskim Narodowym Centrum Teledetekcji (NRSC) uruchomiła wczoraj (12 sierpnia) geoportal o nazwie Bhuvan (co w sanskrycie znaczy Ziemia), na którym udostępniono wieloletnie efekty pracy konstelacji hinduskich satelitów teledetekcyjnych.

Mimo że dane zamieszczono na wirtualnym globusie, to obecnie mają one zasięg przestrzenny ograniczony tylko do obszaru Indii, Pakistanu, Bangladeszu oraz fragmentu Tybetu, Iranu, Półwyspu Arabskiego, Birmy i Tajlandii. Podstawową warstwą są wielorozdzielcze i wieloczasowe zdjęcia satelitarne udostępnione przez ISRO i nałożone na trójwymiarowy model terenu. W przeciwieństwie do miast w aplikacji Google Earth, obrazy w indyjskim serwisie charakteryzuje wyraźnie gorsza rozdzielczość (do 5 m), choć sytuacja ta odwraca się na korzyść Bhuvana dla obszarów wiejskich i niezamieszkałych. Oprócz zdjęć satelitarnych na portalu można przeglądać wiele warstw tematycznych – m.in. mapy glebowe, geologiczne, hydrologiczne i aktualne dane pogodowe (ukryte pod ikoną AWS). Poza tym dostępne są także dane wektorowe prezentujące: podział administracyjny, sieć transportową i hydrograficzną czy toponimy. Wszystko można przeglądać w trzech wymiarach, także w postaci animacji. Podobnie jak inne geoportale, Bhuvan posiada opcje mierzenia odległości, powierzchni, a także rysowania obiektów 2D i 3D. Ciekawym narzędziem jest również opcja edycji oświetlenia terenu. W przyszłości serwis ma zostać rozszerzony m.in. o warstwy poziomic i hipsometrii oraz możliwość generowania profili terenowych.

Aby uzyskać dostęp do bogatych zasobów serwisu Bhuvan, należy najpierw zalogować się do serwisu (strona jest w języku angielskim) oraz zainstalować wtyczkę Terra Explorer, na bazie której działają już od kilku lat geoportale Francji (Geoportail) i Stanów Zjednoczonych (Skyline Globe). Warto dodać także, że serwis – zapewne z racji swojej świeżości – jest obecnie mocno przeciążony, co znacząco spowalnia jego eksplorację, szczególnie przy użyciu przeglądarek innych niż Internet Explorer.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS