Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-08-07| GIS, Mapy, Instytucje

Nowy atlas cyklu hydrologicznego Ziemi


Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) opublikowali 300-stronnicowy „Atlas Globalnego Cyklu Hydrologicznego” (Atlas of the Globe Water Cycle), w którym zestawiono różne modele zmian światowego obiegu wody.

Wraz z rozwojem geofizyki, informatyki i GIS-u naukowcy zaczęli opracowywać różne modele zmian klimatycznych na najbliższe dekady. Problemem przy ich porównywaniu były często zupełnie różne sposoby prezentacji wyników poszczególnych analiz. Jego rozwiązaniem jest właśnie „Atlas Globalnego Cyklu Hydrologicznego”, na stronach którego porównano efekty prognozowania opadów, parowania i odpływu dla całego świata za pomocą 20 najpopularniejszych modeli komputerowych. W przypadku każdego z nich przetestowano trzy różne scenariusze opracowane przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). Wszystkie wyniki zaprezentowano na mapach z jednolitą legendą oraz w tabelach.

Atlas dostępny jest zarówno w wersji papierowej, jak i bezpłatnej, elektronicznej (PDF).

Źródło: ANU


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS