Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-07-31| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje, Imprezy

Polscy leśnicy nagrodzeni za system GIS


Leśny Kompleks Promocyjny „Sudety Zachodnie” został wyróżniony na forum międzynarodowym za opracowany i wdrożony w LKP system informacji geograficznej (GIS). Nagrodę za „Szczególne osiągnięcia w dziedzinie GIS” (Special Achievement in GIS – SAG) wrocławscy leśnicy otrzymali od firmy ESRI – światowego lidera w dziedzinie tej technologii.

Nagroda została wręczona 15 lipca w San Diego w Kalifornii podczas 29. Międzynarodowej Konferencji Użytkowników Oprogramowania ESRI. Jest ona przyznawana corocznie różnym firmom i organizacjom z całego świata w uznaniu ich wybitnych osiągnięć we wdrażaniu technologii GIS. W tym roku przedsięwzięcie zrealizowane przez leśników znalazło się na liście kilkudziesięciu wyróżnionych projektów.

Nagrodzony system powstał w ramach realizacji w Nadleśnictwie Świeradów unijnego projektu Współpracy Przygranicznej Interreg III A „Koordynacyjne Centrum Edukacji i Promocji Przyrodniczoleśnej”. W ramach tego projektu rozbudowano istniejący system informacji przestrzennej. Obejmuje on m.in.: wysokorozdzielczą ortofotomapę, numeryczny model terenu (NMT), numeryczny model pokrycia terenu (NMPT), szczegółową ewidencję sieci dróg. Wszystkie powstałe w ramach projektu opracowania są zgodne ze standardem Leśnej Mapy Numerycznej i obejmują swym zasięgiem obszar nadleśnictw Świeradów i Szklarska Poręba, czyli prawie 80 tys. ha.
Do realizacji projektu, w części obejmującej stworzenie precyzyjnej mapy całego terenu, wykorzystano trzy odrębne technologie geomatyczne:
•cyfrowe zdjęcia lotnicze (w kanałach RGB i CIR z 12 bitową głębią kolorów na każdy kanał i 14 cm pikselem oraz stworzoną na ich podstawie ortofotomapą w układzie współrzędnych geograficznych 1992 i 2000, o średnim błędzie poniżej 30 cm);
•lotniczy skaning laserowy (o minimalnej rozdzielczości 4 pkt/m2 i minimalnej dokładności x, y = 40 cm, z = 15 cm; dane ze skaningu zostały przetworzone na postać NMT i NMPT wraz z odrębnymi klasami budynków i roślinności, w układach współrzędnych geograficznych 1992 i 2000);
•system kartowania MMS (Mobile Mapping System) obejmujący dokumentację fotograficzną w formie cyfrowych zdjęć o pokryciu stereoskopowym (z interwałem wynoszącym co najmniej 8 m, o minimalnej rozdzielczości 1024 x 768 pikseli oraz szczegółową inwentaryzacją pasa drogowego wraz rejestracją trasy przejazdu za pomocą DGPS).

O projekcie pisaliśmy w artykule „Leśny kompleks bez kompleksów” (GEODETA nr 9/2008), więcej


Polscy leśnicy oraz prezes Esri Inc. Jack Dangermond
podczas ceremonii wręczania nagrody

Źródło: RDLP we Wrocławiu, fot. ESRI Inc.


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama