wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-07-31| GNSS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Prawo, Ludzie, Instytucje

ISRO wyprowadzi amerykańskie satelity na orbitę


Przewodniczący Indyjskiej Agencji Kosmicznej (ISRO) G. Madhavan Nair podpisał umowę z sekretarzem stanu USA Hillary Clinton, na mocy której małe amerykańskie satelity będą wyprowadzane na orbitę dzięki nowej indyjskiej rakiecie.

Ostatnio zakończono prace nad budową rakiety Reusable Launch Vehicle (RLV). Jest to mała, zdalnie sterowana maszyna wyposażona w silnik strumieniowy. RLV będzie umieszczać na niskiej orbicie małe satelity. Została zaprojektowana do wielokrotnego użytku i jest zdolna do wykonania przynajmniej 100 startów. Jak szacują amerykanie, koszt wystrzelenia satelitów w Indiach, m.in. dzięki nowej rakiecie, będzie trzykrotnie niższy niż w USA. Jeszcze w tym roku komercyjny satelita amerykański będzie wyniesiony przez RLV z kosmodromu w Sriharikota w Indiach.
Ponadto ISRO buduje kolejną, nieco większą rakietę Geosynchronous Satellite Launch Vehicle Mark III (GSLV-MKIII), która będzie gotowa w 2010 roku. Ta również wielokrotnego użytku maszyna będzie przeznaczona do wynoszenia w kosmos średnich i dużych satelitów.

Źródło: ISRO, Sakaaltimes


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Kłopoty z tytułem Można użyć zarówno słowa wystrzelaniem, jak i wystrzeliwaniem, bo od strony gramatycznej oba są poprawne, choć to pierwsze brzmi w tym przypadku sztucznie. Nowy tytuł jest lepszy, choć też dwuznaczny.
odpowiedz zgłoś
po polsku? Rrrrany Boskie... Wystrzelaniem satelitów? To jak: Indusi strącą wszystkie amerykańskie satelity na mocy dwustronnej umowy? I co, GPS może też rozstrzelają? Napiszcie to po polsku, bo się przestraszyłam...
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS