Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-07-21| GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma

BLOM zeskanuje wybrzeże Morza Czarnego


Firmy BLOM Aerofilms i BLOM Bulgaria wygrały przetarg na lotnicze skanowanie laserowe bułgarskiego wybrzeża. Pozyskane w ten sposób dane batymetryczne zostaną wykorzystane do badań archeologicznych.

Zleceniodawcą zamówienia jest bułgarskie Centrum Archeologii Podwodnej, które zajmuje się ochroną i konserwacją zatopionego dziedzictwa kulturowego. Skanowanie dna Morza Czarnego obejmie obszar około 100 km kw. Do pomiarów batymetrycznych wykorzystana zostanie technologia BLOM Hawkeye. Jest to Lidar zdolny do obrazowania dna do głębokości 2,5 razy większej niż wynosi lokalna przezroczystość wody. Wykorzystuje on równolegle dwa wąskie, specjalnie dobrane przedziały spektrum – czerwony i zielony. Dzięki przetworzeniu danych z obu promienia lasera oraz pozycji wyznaczonej metodą DGPS możliwe jest uzyskanie precyzyjnych danych batymetrycznych uwzględniających informacje nawet o pływach morskich.

Zakończenie realizacji projektu skanowania Morza Czarnego zaplanowano na koniec bieżącego roku.

Źródło: BLOM


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS