5 lipca zespół naukowców i studentów z Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu rozpocznie dwudniowe skanowanie laserowe Jaskini Niedźwiedziej położonej w Masywie Śnieżnika w Sudetach.
Akcję zainicjował w ubiegłym roku prof. Stefan Cacoń, który wraz z zespołem geodetów z Uniwersytetu Przyrodniczego zeskanował Salę Pałacową. W tym roku pomierzone zostaną: elewacja zewnętrzna pawilonu wejściowego, wyjście z jaskini wraz otaczającym go terenem, sztolnia wyjściowa, Korytarz Wodny do Sali Pałacowej, Korytarz Człowieka Pierwotnego oraz Korytarz Stalaktytowy do Sali Pałacowej. Wykonane modele 3D zostaną połączone z danymi pozyskanymi w 2008, a następnie zobrazowane na tle zbocza Góry Stromej. W pracach wykorzystane zostaną dwa skanery laserowe, (jeden wypożyczony przez firmę Leica Geosystems). W pracach będą uczestniczyli pracownicy Laboratorium Skanowania i Modelowania 3D PWr, Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UP oraz członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geoinformatyki na UP.

Jaskinia Niedźwiedzia jest najdłuższa w polskiej części Sudetów (3,3 km) i obok Jaskini Raj w Górach Świętokrzyskich słynie z najbogatszej szaty krasowych form naciekowych w kraju. Obiekt został odkryty dopiero w 1966 roku podczas eksploatacji złóż marmurów na tym terenie.