Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-06-25 | GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Sprzęt, Ludzie, Instytucje, Imprezy

50 lat wojskowej hydrografii


Wczoraj (24 czerwca) w Gdyni uroczyście obchodzono 50-lecie istnienia Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej. Pomiary wybrzeża Polski oraz dna Bałtyku wykonywane są dzisiaj z użyciem najnowszych technologii.

Uroczystość z udziałem około 300 marynarzy i zaproszonych gości rozpoczęto zbiórką, podczas której odczytano okolicznościowe rozkazy, wręczono odznaczenia i ordery. Odbył się również pokaz musztry paradnej i występ orkiestry Marynarki Wojennej. Następnie goście mogli zwiedzać okręty hydrograficzne dywizjonu – ORP „Arctowski” i ORP „Heweliusz”, które wyposażone są w specjalistyczny sprzęt pomiarowy i nawigacyjny.


W Klubie Garnizonowym „Grom” zaprezentowano kilka referatów na temat historii pomiarów hydrograficznych. Komandor Wojciech Sowa przybliżył sylwetki byłych dowódców jednostki oraz przypomniał sprzęt i okręty, na których dawniej pływano. Zdzisław Szambelan (służył w jednostce hydrograficznej, obecnie jest dyrektorem WBGiTR w Łodzi) opowiedział z kolei o pracach hydrograficznych, jakie prowadzono w Marynarce Wojennej na początku istnienia dywizjonu [więcej na ten temat w GEODECIE 6 i 7/2009 – red.]. Prezentacje zakończono pokazem filmu przedstawiającego obecną działalność wojskowych hydrografów.

Impreza zakończyła się piknikiem, w czasie którego częstowano tradycyjną wojskową grochówką. Można było również zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym przez hydrografów. Precyzyjne pomiary wybrzeża i portów prowadzone są dzisiaj za pomocą nowoczesnych zestawów GPS RTK oraz elektronicznych tachimetrów. Dywizjon dysponuje również dwoma quadami, które ułatwiają poruszanie się ze sprzętem geodezyjnym m.in. po plażach. Z kolei na okrętach wykorzystywane są podwodne, zdalnie sterowane pojazdy Seaeye Falcon wyposażone w kamery, które umożliwiają ocenę sytuacji w trudno dostępnych miejscach. Nieodłącznym narzędziem hydrografów są wszelkiego rodzaju sondy i sonary służące do pomiaru głębokości dna morskiego.

Dowódca Dywizjonu komandor Dariusz Kolator podkreślił, że wykorzystywany sprzęt jest stale wymieniany na najbardziej nowoczesny, a pomiary prowadzone przez hydrografów są coraz dokładniejsze.

Joanna Mostowska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Bezzałogowy statek wykona pomiary geodezyjne

C & C Technologies, firma zajmująca się głównie kartografią i geodezją morską, wyśle w czerwcu br...

57 lat 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego

W jednostce wojskowej w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej zorganizowano 15 listopada uroczystości...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Mikołaj Kopernik zmarł 24 maja 1543 r. we Fromborku, a przyczną śmierci był wylew krwi do mózgu i paraliż prawej strony ciała?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Artur Batut (1846-1918)

Artur  Batut  (1846-1918)
Francuski amator fotografii, także tej wykonywanej z powietrza. Urodził się 9 lutego 1846 roku w Castres. Zainspirowany zdjęciami z balonu wydrukowanymi w jednym z paryskich czasopism do fotografowania użył latawca. Skonstruował w tym celu lekką...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1954
Firma Texas Instruments (USA) zbudowała tranzystor krzemowy; wynalazek spowodował gwałtowne obniżenie kosztów produkcji układów elektronicznych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama