wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-06-25| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Sprzęt, Ludzie, Instytucje, Imprezy

50 lat wojskowej hydrografii


Wczoraj (24 czerwca) w Gdyni uroczyście obchodzono 50-lecie istnienia Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej. Pomiary wybrzeża Polski oraz dna Bałtyku wykonywane są dzisiaj z użyciem najnowszych technologii.

Uroczystość z udziałem około 300 marynarzy i zaproszonych gości rozpoczęto zbiórką, podczas której odczytano okolicznościowe rozkazy, wręczono odznaczenia i ordery. Odbył się również pokaz musztry paradnej i występ orkiestry Marynarki Wojennej. Następnie goście mogli zwiedzać okręty hydrograficzne dywizjonu – ORP „Arctowski” i ORP „Heweliusz”, które wyposażone są w specjalistyczny sprzęt pomiarowy i nawigacyjny.


W Klubie Garnizonowym „Grom” zaprezentowano kilka referatów na temat historii pomiarów hydrograficznych. Komandor Wojciech Sowa przybliżył sylwetki byłych dowódców jednostki oraz przypomniał sprzęt i okręty, na których dawniej pływano. Zdzisław Szambelan (służył w jednostce hydrograficznej, obecnie jest dyrektorem WBGiTR w Łodzi) opowiedział z kolei o pracach hydrograficznych, jakie prowadzono w Marynarce Wojennej na początku istnienia dywizjonu [więcej na ten temat w GEODECIE 6 i 7/2009 – red.]. Prezentacje zakończono pokazem filmu przedstawiającego obecną działalność wojskowych hydrografów.

Impreza zakończyła się piknikiem, w czasie którego częstowano tradycyjną wojskową grochówką. Można było również zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym przez hydrografów. Precyzyjne pomiary wybrzeża i portów prowadzone są dzisiaj za pomocą nowoczesnych zestawów GPS RTK oraz elektronicznych tachimetrów. Dywizjon dysponuje również dwoma quadami, które ułatwiają poruszanie się ze sprzętem geodezyjnym m.in. po plażach. Z kolei na okrętach wykorzystywane są podwodne, zdalnie sterowane pojazdy Seaeye Falcon wyposażone w kamery, które umożliwiają ocenę sytuacji w trudno dostępnych miejscach. Nieodłącznym narzędziem hydrografów są wszelkiego rodzaju sondy i sonary służące do pomiaru głębokości dna morskiego.

Dowódca Dywizjonu komandor Dariusz Kolator podkreślił, że wykorzystywany sprzęt jest stale wymieniany na najbardziej nowoczesny, a pomiary prowadzone przez hydrografów są coraz dokładniejsze.

Joanna Mostowska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS