Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-06-16| GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Satelita TanDEM już gotowy


Niemiecka Agencja Kosmiczna (DLR) poinformowała, że w zakładach firmy Astrium we Friedrichshafen zakończono budowę satelity radarowego TanDEM-X. Zostanie on teraz przetransportowany do Ottobrun koło Monachium, gdzie przechodzić będzie testy techniczne. Według wstępnych planów już w październiku br. powinien zostać wystrzelony z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

TanDEM-X (TerraSAR-X add-on for Digital Elevation Measurement) waży 1,3 tony i ma długość 5 metrów. Pod względem zarówno wyposażenia, jak i konstrukcji niczym nie różni się od innego niemieckiego satelity radarowego –TerraSAR-X – który został wyniesiony na orbitę w 2007 roku. W zamierzeniach DLR oba urządzenia będą orbitować w odległości od 200 metrów do kilku kilometrów od siebie, wykonując jednocześnie pary interferogramów dla tych samych obszarów. Dzięki tej technologii możliwe będzie zdalne opracowanie numerycznego modelu terenu dla całej kuli ziemskiej o rozdzielczości 12 metrów i dokładności 2 metrów raptem w 3 lata.

Choć TerraSAR-X już teraz wykorzystywany jest do generowania NMT, to dane wysokościowe są w tym przypadku gromadzone za pomocą mniej dokładnej interferometrii dwuprzebiegowej – na podstawie dwóch interferogramów tego samego obszaru wykonanych w pewnych odstępach czasu. Dzięki bliźniaczemu satelicie TanDEM-X możliwe będzie generowanie NMT metodą interferometrii dwuprzebiegowej, gdzie dwa interferogramy będą wykonywane dokładnie w tym samym czasie. Podobną technologię wykorzystano podczas amerykańskiej misji SRTM (Shuttle Radar Topography Misssion), której efektem był globalny NMT o rozdzielczości 30 metrów (tj. 1 sekundy kątowej).

Projekt TanDEM-X jest efektem partnerstwa publiczno-prywatnego pomiędzy DLR i firmą Astrium. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 85 mln euro, z czego 70% pokryło Ministerstwo Gospodarki i Technologii (Bundesministerium f

Źródło: DLR/ JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS