Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-06-05 | Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja, Ludzie

Mapa radarowa pozwoliła "odkryć" góry Antarktydy


Po raz pierwszy szczegółowo skartowano pasma górskie w centralnej Antarktydzie. Badania terenu przykrytego kilkoma tysiącami metrów lodu były możliwe jedynie przy zastosowaniu czułych radarów. Opublikowane w czerwcu br. wyniki pomiarów i kartowania okazały się zaskakujące dla naukowców.

Opublikowano niedawno mapy jednych z ostatnich nieznanych dotąd gór na Ziemi. Ponieważ w centralnej Antarktydzie jest nieznacznie wyższy poziom lodu niż w pozostałych częściach kontynentu, spodziewano się tam obecności pasma górskiego. Jednak ze względu na trudne warunki klimatyczne oraz grubość lodu sięgającą w tym obszarze 3 km nie podjęto dotychczas próby dokładnych badań. Jedyną istniejącą dotąd dokumentacją powierzchni Antarktydy była mapa wykonana dzięki serii lotów w latach 70. ubiegłego wieku. Jak twierdzą naukowcy obszar ten był do niedawna poznany w podobnym stopniu jak powierzchnia Marsa.
fragment modelu gór Gamburcewa

Nowe mapy powstały na podstawie badań przeprowadzonych w latach 2004 i 2008. Naukowcy z Chin, Japonii i Wielkiej Brytanii przemierzali teren o powierzchni 900 km kw w centralnej części kontynentu. Poruszali się za pomocą traktora śnieżnego wyposażonego w silne radary. Wykonywali oni pomiary w punktach przecięcia się wytyczonych co 140 m linii. Używano bardzo czułego radaru wykorzystującego mikrofale, który umożliwiał dokładny pomiar grubości lodu. Ponadto umożliwił on rozpoznanie wielu parametrów lodu, m.in. jego gęstość i wilgotność oraz pozwolił zlokalizować znajdujące się pod lodem jeziora. W trakcie badań wykonano również precyzyjne pomiary magnetyzmu ziemskiego oraz mierzono siłę grawitacji, co umożliwiło częściowe rozpoznanie skał znajdujących się pod grubą warstwą lodu. Kartowanie wspomagały też badania przeprowadzane z samolotu, który wyposażony w SAR (Synthetic Aperture Radar), pozwolił stwierdzić jak głęboko sięga lód.

Wyniki badań i kartowania wykazały, że w centralnej części kontynentu znajduje się pasmo górskie (nazwane Gamburcewa od nazwiska radzieckiego geofizyka), które okazało się bardzo podobne zarówno pod względem wielkości obszaru jak i rzeźby do Alp. Przedstawione na trójwymiarowych modelach terenu góry cechuje poszarpana rzeźba, ostre granie (najwyższy szczyt sięga 2434 m n.p.m), strome zbocza i płaskie doliny. Naukowcy spodziewali się, że lodowiec zniszczył już urozmaiconą rzeźbę w ciągu milionów lat. Nowe mapy pozwoliły więc stwierdzić specjalistom, że zlodowacenie w tym regionie nastąpiło bardzo szybko, dlatego rzeźba górska została zachowana. Naukowcy orzekli również, że prawdopodobne jest, iż właśnie w górach Gamburcewa rozpoczęło się tworzenie lodowca około 34 mln lat temu.


traktor śnieżny w czasie badań terenowych

JM


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Atlas geologiczny Arktyki

2 sierpnia 2007 roku Rosjanie wbili w dno Oceanu Arktycznego flagę, roszcząc sobie tym samym prawo do eksploatacji...

Satelitarny monitoring lodowca

Na stronie internetowej Europejskiej Agencji Kosmicznej zamieszczono animację prezentującą topnienie i pęknięcia...

Pod antarktycznym lodem jest rzeka

Brytyjscy naukowcy stwierdzili, że pod lodami wschodnich rejonów Antarktydy znajduje się rzeka wielkości Tamizy.


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w Roczniku Statystycznym z 1966 r. podano, że powierzchnia Polski (wg obliczeń GUGiK) wynosi 312 520 km kwadr. (wg najnowszych danych ? 312 685 km kwadr.)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Adam Żurowski (1929-2016)

Adam Żurowski (1929-2016)
Wieloletni pracownik Politechniki Gdańskiej, specjalista w zakresie geodezji inżynieryjnej oraz pomiarów kontrolnych w budownictwie. Urodził się 3 marca 1929 r. we Lwowie. W 1949 r. po zdaniu matury w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Żeromskiego w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1879
W Stanach Zjednoczonych przyjęto pierwszy państwowy układ odniesienia - New England Datum (elipsoida Clarke'a z punktem przyłożenia w Principio w stanie Maryland).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama