Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-05-22| GNSS, GIS, Teledetekcja, Firma, Instytucje

Zdjęcia z RADARSAT-1 i ENVISAT-1 na rzecz fok


Firma ScanEx zakończyła projekt związany z ochroną fok na Morzu Białym. Celem przedsięwzięcia było wskazanie miejsc, w których zwierzęta najczęściej przebywają w okresie narodzin młodych, a następnie wytyczenie nowych szlaków lodołamaczy.

Projekt trwał od 28 lutego do 29 marca, to jest w okresie narodzin młodych fok grenlandzkich. W ostatnich latach na Morzu Białym, które jest jednym z siedlisk tych zwierząt, nasilił się ruch statków, w tym lodołamaczy. Spowodowane jest to głównie większą liczbą platform wiertniczych w okolicach Archangielska oraz Vitino. Już wcześniej szacowano, że każde przepłynięcie lodołamacza przez Morze Białe może spowodować śmierć nawet kilkuset nowo narodzonych fok.

Badania prowadzone były przez firmę ScanEx we współpracy z Centrum Hydrometeorologii i Monitoringu Środowiska w Archangielsku. Firma ScanEx dostarczyla 17 zdjęć radarowych z satelitów RADARSAT-1 i ENVISAT-1 o rozdzielczości 50-150 m. Dzięki nim możliwa była ocena warunków lodowych do ruchu statków (grubość lodu, prądy morskie itd.). Wykonywano również w odstępach 1–2 dniowych zdjęcia z rosyjskich satelitów radarowych, dzięki którym, na zasadzie oceny temperatury, lokalizowano stada fok na lodach Morza Białego. W ten sposób możliwe było wskazanie miejsc, w których foki najczęściej przebywają w okresie narodzin młodych. Końcowym efektem projektu było wytyczenie nowych szlaków statków w ten sposób, aby omijały główne siedliska zwierząt. W trakcie trwania projektu uruchomiono serwis Kosmosnimki – White Sea, gdzie na bieżąco można było śledzić losy fok.

Źródło: ScanEx


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS