|2009-04-23|
GIS, Edukacja, Ludzie, Instytucje
Kiosk GIS w Bibliotece i Centrum Nauki o Środowisku w Highland
Biblioteka podpisała umowę o współpracy z firmą ESRI 22 kwietnia, kiedy to obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Data ta została wybrana nieprzypadkowo. Centrum zostało bowiem stworzone, by szerzyć wiedzę o środowisku i potrzebie jego ochrony.
Biblioteka i Centrum Nauki o Środowisku posiada bogate zbiory, na które składa się ponad 10 000 książek, , czasopism, publikacji naukowych z całego świata, a także audio- i e-booki oraz filmy na temat naszej planety. Znajduje się tu ponad 100 stanowisk, gdzie można obejrzeć prezentacje multimedialne, również w trójwymiarze, a także 2 laboratoria do badań (w tym jedno ze zwierzętami).
Do tak wielu ciekawych rozwiązań dołączył 22 kwietnia Kiosk GIS. Jest to miejsce, gdzie można obejrzeć mapy wielu miejsc świata, o praktycznie każdej tematyce i w dowolnej skali. Kiosk udostępnia je za pomocą programów ArcReader i ArcGIS Online. ArcReader przeznaczony jest do obsługi map stworzonych z różnego rodzaju danych, będących kombinacją informacji przechowywanych na dysku, w sieci lokalnej oraz w internecie. Natomiast ArcGIS Online wykorzystuje sieć internetową i silnik ArcGIS Server, co pozwala na dostęp do zasobów ESRI i wykorzystanie znajdujących się tam map, zdjęć i wizualizacji 2D i 3D. Użytkownicy mogą również sami sporządzać lub zmieniać istniejące mapy. Dane mogą być zapisywane w różnych formatach i wykorzystywane jako podkłady do innych warstw oraz w innych dokumentach. Część zawartości jest regularnie aktualizowana przez ESRI, a w metadanych znajdują się informacje o częstotliwości aktualizacji i pochodzeniu zobrazowań.
Źródło: ESRI
|