Już po raz 31. uczniowie techników geodezyjnych zmierzą swe siły podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. Gospodarzem zmagań przyszłych geodetów będzie w tym roku technikum w Żelechowie k. Warszawy.
Trzydniowa impreza rozpocznie się w czwartek (16 kwietnia), a wystartuje w niej 25 trzyosobowych drużyn z całego kraju wyłonionych w lokalnych eliminacjach. Gospodarzem olimpiady jest szkoła w Żelechowie (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych), zgodnie bowiem z przyjętym zwyczajem zostaje nim placówka, która zwyciężyła w poprzedniej edycji konkursu.
Pierwsza olimpiada, zwana wtedy „Ogólnopolskim Konkursem na najlepszego ucznia w zawodzie geodezyjnym”, odbyła się w 1979 roku w Lublinie z okazji 50-lecia tamtejszego Technikum Geodezyjnego. Inicjatorem konkursu było środowisko geodezyjne Lublina, miejscowy oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Komisja ds. Młodej Kadry SGP i Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych. W kolejnych latach impreza nosiła nazwę Konkurs Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej, a od 1988 roku, gdy pieczę objęło nad nią Ministerstwo Edukacji Narodowej – stała się olimpiadą (laureaci mogli się ubiegać o przyjęcia na studia o kierunku „geodezja i kartografia” bez egzaminów wstępnych), chociaż nadal używano poprzedniej nazwy. Nazwę Olimpiada Wiedzy przyjęto w 2006 roku.
W pierwszym konkursie w 1979 roku wystartowało 11 szkół. W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Eugeniusz Kuzior z technikum w Lublinie (nie prowadzono wtedy klasyfikacji drużynowej).
Patronat honorowy nad tegoroczną imprezą objęli: główny geodeta kraju, wojewoda mazowiecki i marszałek województwa mazowieckiego. Organizatorem olimpiady jest Stowarzyszenie Geodetów Polskich. Magazyn GEODETA jest jednym z patronów medialnych imprezy.
Pierwszego dnia olimpiady (etap okręgowy) odbędą się zadania testowe, w piątek – sprawdzian praktyczny, a na sobotę zaplanowano rywalizację finalistów w etapie centralnym oraz ogłoszenie wyników.