Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-04-07| Geodezja, Edukacja, Kataster

Nowa książka z zakresu planowania przestrzennego


Nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ukazała się książka „Podstawy planowania przestrzennego i projektowania urbanistycznego” pod redakcją prof. Ryszarda Cymermana.

Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów kierunków związanych z planowaniem przestrzennym. W dwóch pierwszych rozdziałach przedstawiono istotę przestrzeni planistycznej, klasyczne teorie i podstawowe pojęcia z zakresu gospodarki przestrzennej, a także cele i zasady planowania przestrzennego. Opisano ponadto organizacje zawodowe skupiające urbanistów i planistów, a także techniki graficznego i tekstowego zapisu ustaleń planistycznych. W dalszej części przedstawiono system planowania przestrzennego w Polsce, także w ujęciu historycznym. W szczególności skupiono się na szczeblu gminnym, czyli na studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Opisano także coraz istotniejsze zagadnienie prognozowania skutków finansowych i środowiskowych uchwalenia MPZP. Ostatni rozdział poświęcony jest podstawom projektowania urbanistycznego. Omówiono w nim m.in. zarys historii budowy miast oraz zasady i przykłady projektowania zabudowy miejskiej.

W zamierzeniu autorów przedstawiony w skrypcie materiał w pełni wyczerpuje zagadnienia określone w podstawach programowych dla wyższych uczelni z zakresu gospodarowania przestrzennego. Jednak każdy, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu, może skorzystać z obszernej bibliografii zamieszczonej na końcu książki, w której wymieniono najważniejsze publikacje oraz akty normatywne.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama