Nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ukazała się książka „Podstawy planowania przestrzennego i projektowania urbanistycznego” pod redakcją prof. Ryszarda Cymermana.
Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów kierunków związanych z planowaniem przestrzennym. W dwóch pierwszych rozdziałach przedstawiono istotę przestrzeni planistycznej, klasyczne teorie i podstawowe pojęcia z zakresu gospodarki przestrzennej, a także cele i zasady planowania przestrzennego. Opisano ponadto organizacje zawodowe skupiające urbanistów i planistów, a także techniki graficznego i tekstowego zapisu ustaleń planistycznych. W dalszej części przedstawiono system planowania przestrzennego w Polsce, także w ujęciu historycznym. W szczególności skupiono się na szczeblu gminnym, czyli na studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Opisano także coraz istotniejsze zagadnienie prognozowania skutków finansowych i środowiskowych uchwalenia MPZP. Ostatni rozdział poświęcony jest podstawom projektowania urbanistycznego. Omówiono w nim m.in. zarys historii budowy miast oraz zasady i przykłady projektowania zabudowy miejskiej.
W zamierzeniu autorów przedstawiony w skrypcie materiał w pełni wyczerpuje zagadnienia określone w podstawach programowych dla wyższych uczelni z zakresu gospodarowania przestrzennego. Jednak każdy, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu, może skorzystać z obszernej bibliografii zamieszczonej na końcu książki, w której wymieniono najważniejsze publikacje oraz akty normatywne.