Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-05-28| GIS, Mapy, Firma, Software, Instytucje

Uruchomiono trójwymiarowy model Berlina


Berlin może poszczycić się trójwymiarowym modelem miasta. Prace nad nim trwały od 2003 roku. W tym celu zbudowano bank danych utworzony na bazie danych katastralnych (ALKENE). Na całość, obejmującą obszar 250 km2 składa się m.in. 200 tys. przestrzennych modeli pojedynczych budynków. Istniejące dane referencyjne uzupełniono danymi pozyskanymi ze zdjęć fotogrametrycznych i skaningu laserowego.

Wirtualny fotorealistyczny obraz, poza trójwymiarową prezentacją zabudowy miejskiej, generuje georeferencyjne informacje o jego infrastrukturze. Możliwy jest eksport modelu w formatach umożliwiających jego oglądanie w internecie, na wideo lub za pomocą DVD. Informatyczną stronę projektu wykonał publiczno-prywatny Hasso-Plattner-Institut für Softwaresystemtechnik GmbH z Poczdamu, a wizualizacji modelu dokonała firma 3D Geo GmbH, także z Poczdamu. Wykorzystała ona w tym celu m.in. technologię LandExplorer CityGML.

Model znajdzie zastosowanie w planowaniu przestrzennym i architekturze, posłuży także inwestorom do pozyskania wstępnych danych przy projektowaniu inwestycji oraz do promocji miasta. W przyszłości znajdzie się on na stronach www. Oficjalna prezentacja odbyła się 18 maja z udziałem władz miasta. Projekt w ramach unijnego programu rozwoju regionalnego (EFRE) zrealizowały senat Berlina oraz Berlin partner GmbH, grupująca 130 firm i zajmująca się promocją miasta i rozwojem biznesu. Bliższe informacje:
http://www.3d-stadtmodell-berlin.de/online/3d/seite0.jsp

geodezja

AB


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS