
Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępnił na stronie internetowej wstępne mapy dostępu do szerokopasmowego internetu i funkcjonowania telefonii stacjonarnej.
Są one opracowywane na podstawie ankiet opublikowanych na stronie internetowej UKE oraz m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „PCWorld”. Zawarte są w nich rubryki dotyczące informacji o dostępie do usług telekomunikacyjnych przekazywanych przez odbiorców, a także przedsiębiorców świadczących te usługi (indywidualnie oraz zbiorczo w ramach zorganizowanych akcji jednostek samorządowych).
Mapy przedstawiają średnią liczbę zgłoszeń o braku dostępu do internetu lub telefonii stacjonarnej w przeliczeniu na 10 tys. gospodarstw domowych (najmniejsza jednostka odniesienia to gmina). Średnia liczba zgłoszeń o braku dostępu do internetu z całego kraju wynosi 7,42. Do dzisiaj (13 lutego) wpłynęło ich w sumie około 10 624 tys., w tym najwięcej w woj. świętokrzyskim – ponad 3,3 tys., a najmniej w opolskim – 135.
Mapy białych plam służyć mają identyfikacji miejsc zapotrzebowania na te usługi i uruchomienia procesów inwestycyjnych, co w szczególności należy do prac powołanego przez premiera Zespołu Polska Cyfrowa, w którym prezes UKE bierze udział w charakterze doradcy.