Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-01-30 | GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma

GISPRO zbuduje Lotniczą Platformę Fotogrametryczną


Szczecińska spółka GISPRO podpisała 30 stycznia umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości na realizację projektu pn. Lotnicza Platforma Fotogrametryczna. Otrzyma on wsparcie w ramach Działania 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Projekt Lotnicza Platforma Fotogrametryczna dotyczy budowy wielozadaniowego samolotu fotogrametrycznego wyposażonego w najnowsze osiągnięcia techniczne związane z pozyskiwaniem obrazów powierzchni Ziemi. W grudniu 2008 r. propozycja przedstawiona przez GISPRO została zatwierdzona przez PARP do realizacji – z dotacją w wysokości około 58%. Jest to jedyny projekt w Polsce zgłoszony przez firmę z branży geodezyjnej i zatwierdzony do realizacji w ramach PO Innowacyjna Gospodarka. W zakres projektu wchodzi wyposażenie dwusilnikowego samolotu w:
- wielkoformatową cyfrową kamerę lotniczą (196 Mpix) do pozyskiwania zdjęć o rozdzielczości terenowej 1,8 cm,
- lotniczy skaner laserowy pozwalający na pomiar modelu terenu z gęstością do 20 punktów/m,
l- profesjonalną kamerę termowizyjną,
- system określania pozycji GPS/IMU.

Będzie to również jeden z najnowocześniejszych samolotów fotogrametrycznych w światowej geodezji cywilnej. W projekt zaangażowani są specjaliści z Polski, Austrii, Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Finlandii. Wartość prac wyniesie 10 mln zł (dofinansowanie to 5,5 mln zł). Ich realizacja zajmie 6 miesięcy, a rozpoczęcie zaplanowano na marzec br.
GISPRO Sp. z o.o. w Szczecinie powstała we wrześniu 2006 r. Firma zatrudnia obecnie 30 inżynierów, głównie geodetów i fotogrametrów. Spółka od chwili powstania inwestuje w technologie fotogrametryczne i teledetekcyjne.

GISPRO Sp. z o.o. powstała we wrześniu 2006 r. Firma zatrudnia obecnie 30 inżynierów, głównie geodetów i fotogrametrów. Od chwili powstania inwestuje w technologie fotogrametryczne i teledetekcyjne.
Od grudnia 2007 r. firma realizuje zgłoszony przez siebie projekt Cyfrowej Stacji Teledetekcyjnej (CST), finansowany w ramach programu Innowacyjna Gospodarka (tzw. kredytem technologicznym).
CST składa się z trzech bardzo szybkich i precyzyjnych skanerów laserowych, sześciu cyfrowych kamer wideo, wielokanałowego georadaru oraz urządzenia do określania pozycji (GPS/IMU). Całość zamontowana jest na samochodzie terenowym, co umożliwia pomiar otoczenia w ruchu (do 80km/h) z wydajnością około 800 tys. pkt/s. Będzie to jeden z najnowocześniejszych na świecie samochodów pomiarowych. Aktualnie w firmie Riegl w Austrii dobiega końca budowa modułu laserowego. Od kwietnia 2009 r. planowane są pierwsze prace wdrożeniowe.
Kredyt technologiczny zostanie umarzony w 50%, jeżeli będą spełnione założenia projektu i przyniesie on konkretne efekty gospodarcze.

Marcin Mucha, GISPRO


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Do krakusa i znajomej ...a Ty myslisz na na tzw. swiecie wszystko odbywa sie transparentnie bez ukladow i znajomosci tak? Zejdz na ziemie i przestan byc naiwny. ...moze nie warto za kazdym razem uzywac przymiotnika polski w zlym znaczeniu? ja wiem ze taka moda ale nie wszyskie mody warte sa nasladowania.
  
do Krakusa Masz kolego polski problem?
  
Od znajomej wiem że firma zatrudnia jednego fotogrametrę i to w dodatku bez uprawnień. Ale za to ma dobre układy;-)
  



zobacz też:

Cyfrowe nadleśnictwo w Świeradowie Zdroju

W Świeradowie Zdroju otwarto 17 lipca br. Koordynacyjne Centrum Edukacji i Promocji Przyrodniczo-Leśnej...

Kredyt na Cyfrową Stację Technologiczną

Firma GISPRO Sp. z o.o. ze Szczecina podpisała 30 czerwca 2008 r. umowę o kredyt technologiczny na...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w „Geodezji rolnej” M. SzymaŃskiego z 1969 r. napisano, że „ustrój socjalistyczny cechuje – wg Lenina – stała, świadomie utrzymywana proporcjonalność.”?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Milbert (1920-2007)

Stanisław Milbert (1920-2007)
Urodził się 3 marca 1920 r. w Warszawie. Zmarł 2 lutego 2007 r. Został pochowany na cmentarzu w Borku Fałęckim w Krakowie. Był absolwentem Politechniki Warszawskiej (1947 r.), doktoryzował się w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (1950 r.) W...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1974
W polskiej gospodarce zaczęto stosować akord zryczałtowany; wysokość wynagrodzenia za pracę była zryczałtowana. Dla podwyższenia jakości pracy w geodezyjnych zespołach produkcyjnych wprowadzono inspektorów nadzoru.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama