Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-05-15| Geodezja, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Zwiedzanie Głównego Urzędu Miar


Dla uczczenia podpisania w 1875 roku Konwencji Metrycznej 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Metrologii. Z tej okazji Główny Urząd Miar zaprasza 19 maja wszystkich chętnych do jego zwiedzania.
W godzinach od 10 do 15 będzie można obejrzeć wiele przyrządów pomiarowych, zademonstrowany zostanie wzorzec masy 1 tony, możliwe będzie również sprawdzenie cech probierczych na wyrobach jubilerskich. Zwiedzający poznają historię Głównego Urzędu Miar (powołanego 1 kwietnia 1919 roku jako kontynuatora zorganizowanego w 1916 roku Urzędu Miar miasta Warszawy) oraz jego współczesne zadania. Dla wszystkich zainteresowanych historią ciekawy powinien się okazać wykaz jednostek miar stosowanych dawniej na terenie Polski oraz ich metryczne wartości liczbowe. Przykładowo włóka po 1818 roku miała 16,796 ha, a łokieć koronny do 1818 roku to odcinek o długości 59,55 cm, zaś garniec galicyjski to jednostka objętości dla ciał sypkich (w latach 1764-1818) i wynosiła 3,844 l.
Zwiedzanie możliwe będzie w grupach zorganizowanych, informacje – tel. (0 22) 581-93-94. Wstęp bezpłatny.

geodezja

Źródło: GUM


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS