Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-05-14| Firma, Prawo, Ludzie, Instytucje

25 maja wchodzi w życie ustawa o Radach Pracowników


25 maja br. wchodzą w życie przepisy ustawy o informowaniu pracowników i prowadzeniu z nimi konsultacji, zwanej także ustawą o Radach Pracowników. Jej zapisy mają zastosowanie do wszystkich pracodawców prowadzących działalność gospodarczą, którzy zatrudniają co najmniej 50 osób.
Uchwalenie ustawy jest wynikiem wprowadzenia w Polsce dyrektywy unijnej 2002/14/WE, ustalającej ogólne warunki informowania oraz prowadzenia konsultacji z pracownikami w krajach Unii Europejskiej.
Zgodnie z zapisami ustawy w przedsiębiorstwach muszą powstać rady pracowników. W firmach zatrudniających do 250 pracowników rady będą liczyć 3 osoby, do 500 – 5 osób, ponad 500 – 7 osób. Kadencja członków rady trwa 4 lata.
Koszty funkcjonowania rad ponoszą pracodawcy (w przypadku wyłonienia rady spośród pracowników) lub organizacje związkowe (jeśli to one wyłoniły członków rady).
Członkowie rad podlegają swoistej ochronie. Zgodnie z ustawą pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem, członkiem rady, bez jej zgody.
Podobnie jest ze zmianą warunków pracy lub płacy, jeśli stanowiłaby ona ich pogorszenie.
Zgodnie z art. 13 ustawy pracodawca jest zobowiązany do przekazywania radzie pracowników informacji dotyczących:
1. działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy oraz przewidywanych w tym zakresie zmian;
2. stanu, struktury i przewidywanych zmian zatrudnienia oraz działań mających na celu utrzymanie poziomu zatrudnienia;
3. działań, które mogą spowodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia.
Pracodawca jest także zobowiązany do prowadzenia konsultacji z radami pracowników w sprawach określonych w pkt. 2 i 3.

Spod działania ustawy wyłączone są przedsiębiorstwa państwowe, w których działa samorząd załogi oraz przedsiębiorstwa mieszane, a także państwowe instytucje filmowe, w których funkcjonują rady pracownicze. Dla firm zatrudniających 50-100 osób zastosowano przepisy przejściowe; zgodnie z nimi wybory do rad pracowników muszą one przeprowadzić do 23 września 2008 r.

AB


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS