wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-05-14| Firma, Prawo, Ludzie, Instytucje

25 maja wchodzi w życie ustawa o Radach Pracowników


25 maja br. wchodzą w życie przepisy ustawy o informowaniu pracowników i prowadzeniu z nimi konsultacji, zwanej także ustawą o Radach Pracowników. Jej zapisy mają zastosowanie do wszystkich pracodawców prowadzących działalność gospodarczą, którzy zatrudniają co najmniej 50 osób.
Uchwalenie ustawy jest wynikiem wprowadzenia w Polsce dyrektywy unijnej 2002/14/WE, ustalającej ogólne warunki informowania oraz prowadzenia konsultacji z pracownikami w krajach Unii Europejskiej.
Zgodnie z zapisami ustawy w przedsiębiorstwach muszą powstać rady pracowników. W firmach zatrudniających do 250 pracowników rady będą liczyć 3 osoby, do 500 – 5 osób, ponad 500 – 7 osób. Kadencja członków rady trwa 4 lata.
Koszty funkcjonowania rad ponoszą pracodawcy (w przypadku wyłonienia rady spośród pracowników) lub organizacje związkowe (jeśli to one wyłoniły członków rady).
Członkowie rad podlegają swoistej ochronie. Zgodnie z ustawą pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem, członkiem rady, bez jej zgody.
Podobnie jest ze zmianą warunków pracy lub płacy, jeśli stanowiłaby ona ich pogorszenie.
Zgodnie z art. 13 ustawy pracodawca jest zobowiązany do przekazywania radzie pracowników informacji dotyczących:
1. działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy oraz przewidywanych w tym zakresie zmian;
2. stanu, struktury i przewidywanych zmian zatrudnienia oraz działań mających na celu utrzymanie poziomu zatrudnienia;
3. działań, które mogą spowodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia.
Pracodawca jest także zobowiązany do prowadzenia konsultacji z radami pracowników w sprawach określonych w pkt. 2 i 3.

Spod działania ustawy wyłączone są przedsiębiorstwa państwowe, w których działa samorząd załogi oraz przedsiębiorstwa mieszane, a także państwowe instytucje filmowe, w których funkcjonują rady pracownicze. Dla firm zatrudniających 50-100 osób zastosowano przepisy przejściowe; zgodnie z nimi wybory do rad pracowników muszą one przeprowadzić do 23 września 2008 r.

AB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS