Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-09-29 | Teledetekcja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

XIX Ogólnopolska Konferencja Fotointerpretacji i Teledetekcji


Długo oczekiwana ogólnopolska konferencja środowiska teledetekcyjnego z udziałem specjalistów z pokrewnych dziedzin oraz użytkowników systemów GIS odbyła się w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na Uniwersytecie Warszawskim (23-25 września). Wystąpienia szerokiego grona naukowców i przedstawicieli sektora prywatnego – wykorzystujących informację obrazową w różnorodnych aspektach badawczych i aplikacyjnych – potwierdziły rozwój zastosowań teledetekcji środowiska i potrzebę wymiany poglądów i osiągnięć w tej specjalistycznej tematyce.

Zobrazowania powierzchni Ziemi przewyższają pod względem zawartości i komplementarności danych inne metody pozyskiwania informacji o stanie i procesach zachodzących w środowisku, zarówno w skali regionalnej, jak i globalnej. Dzisiaj jest to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina badawcza, wykorzystująca zaawansowane metody i narzędzia do efektywnego przetwarzania danych. Ich bogaty przegląd zaprezentowano podczas XIX Konferencji.

Zainaugurowało ją wystąpienie prof. Jana R. Olędzkiego (kierownika Katedry Geoinformatyki i Teledetekcji WGiSR UW), który pokrótce przypomniał historię tych spotkań. Dr Marek Ostrowski (Wydziału Biologii UW) wygłosił frapujący wykład na temat przyrodniczych podstaw teledetekcji satelitarnej. Wprowadził on słuchaczy w tematykę neurobiologicznej rejestracji informacji zawartej w promieniowaniu elektromagnetycznym, przybliżając teorię wyjaśniającą nasze nastawienie na odbiór fal w zakresie widzialnym. Omówił także kierunek projektowania nowoczesnych przyrządów optycznych wzorowanych na nowo odkrytych prostych, lecz precyzyjnych i wydajnych rozwiązaniach wypracowanych przez naturę. Krótki eksperyment, w którym wzięli udział uczestnicy sesji, unaocznił zebranym odmienną dla każdego z nas percepcję obrazu.

Kwestie tradycyjnie pojmowanej teledetekcji środowiska i jej praktycznego wykorzystania w ramach unijnego programu GMES (Global Monitoring for Environment and Security), funkcjonującego obecnie pod nazwą KOPERNIKUS, przedstawiła prof. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska (IGiK). Zrelacjonowała przebieg konferencji, która odbyła się 16-17 września w Lille (Francja) z okazji zakończenia etapu wdrożeniowego projektów GMES i uruchomienia czterech operacyjnych serwisów FTS (Fast-Track Services). Serwisy te dotyczą wykrywania zanieczyszczeń mórz, analiz użytkowania terenu, szybkiego wykonywania map oraz monitoringu sytuacji kryzysowych w sferze opieki zdrowotnej. Powyższe serwisy bazują na satelitarnych obserwacjach Ziemi, a uzyskane informacje i komunikaty adresowane są do decydentów i ludzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, ochronę środowiska, rolnictwo oraz do sektora prywatnego. Prof. Dąbrowska-Zielińska przypomniała też, iż polskie instytuty oraz firmy mogą ubiegać się o realizację zadań w programie KOPERNIKUS poprzez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE.

Pozostałe referaty i wystąpienia prezentowane podczas kolejnych dni konferencji dotyczyły sprecyzowanych tematów badawczych.
Prace ogólnogeograficzne najczęściej prowadzone są na podstawie zdjęć i obrazów w barwach rzeczywistych lub pseudorzeczywistych, a także zobrazowań spektrostrefowych i wielospektralnych. Dotyczą one głównie zmian użytkowania/pokrycia terenu, identyfikacji zbiorowisk roślinnych, deforestacji, wód oraz wielu innych komponentów środowiska. Wykonywane są przeważnie drogą interpretacji wizualnej zdjęcia oraz wykorzystania w analizach systemów informacji geograficznej. Prezentowane na konferencji prace z tego zakresu obejmowały przede wszystkim aspekty lawinowo postępujących przekształceń obszarów rolniczych i urbanizacji. Podczas jednej z dyskusji podjęto próbę skonfrontowania definicji nieużytków (odłogów) i użytków zielonych z ich rzeczywistym stanem i rolą, jaką pełnią w ekosystemie, co wydaje się być pomijane w perspektywie otrzymywania unijnych dopłat przez rolników.

Rozszerzeniem wymienionych tu technik oraz wykorzystania obrazów lotniczych i satelitarnych jest automatyczna klasyfikacja obiektów. Algorytmy te są niezbędne w ekstrakcji informacji zapisanej w formacie wielobitowym, ponieważ ludzkie oko jest w stanie rozróżnić do 16 poziomów szarości, podczas gdy najpowszechniejszy satelita środowiskowy Landsat obrazuje powierzchnię Ziemi z rozdzielczością radiometryczną 8 bitów, co przekłada się na 255 poziomów szarości. Oprócz tradycyjnych metod klasyfikacji nienadzorowanej i nadzorowanej dr Stanisław Lewiński (IGiK) omówił metodę klasyfikacji obiektowej. Zaprezentował algorytm powstania map pokrycia/użytkowania terenu wykonanych na podstawie obrazów z satelitów Landsat i Spot, których legenda wzorowana była na wydzieleniach stosowanych w projekcie CORINE Land Cover. Uzyskując bardzo dobry wynik dokładności całkowitej na poziomie 90%, udowodnił skuteczność i prawdopodobieństwo aplikacyjnego wykorzystania metody obiektowej, której cechą charakterystyczną jest początkowa segmentacja obrazu.
Inny proces klasyfikacji obrazu przedstawił dr Bogdan Zagajewski (Katedra Geoinformatyki i Teledetekcji WGiSR UW), który zaprezentował metodę sztucznych sieci neuronowych. Jest ona nazywana klasyfikacją nieparametryczną, ponieważ umożliwia (oprócz określania cech spektralnych) implementację informacji o teksturze i strukturze obrazu, czyli sąsiedztwo i współwystępowanie określonych obiektów. Referując prace zespołu z Katedry Geoinformatyki i Teledetekcji zajmującego się techniką wstecznej propagacji błędu i strukturą sieci wielowarstwowej jednokierunkowej, zwrócił uwagę na długi (w porównaniu z innymi metodami) czas klasyfikacji, który mógłby zostać skrócony poprzez dostęp do komputerów o dużej mocy obliczeniowej i oprogramowania mogącego wykorzystywać ich wieloprocesorowość. Najlepsze wyniki klasyfikacji za pomocą sztucznych sieci neuronowych także zbliżone były do 90%, co należy uznać za bardzo dobry rezultat.

Sieci te używane były do klasyfikacji obrazów hiperspektralnych, których zastosowaniem w badaniach środowiskowych zajmuje się także dr Beata Hejmanowska (WGGiIŚ AGH). Omówiła ona zaawansowane procedury przetwarzania danych hiperspektralnych, których swoistość wyraża się w podziale pasma na kilkadziesiąt, a nawet kilkaset bardzo wąskich kanałów spektralnych. Ma to szczególne znaczenie przy wyodrębnianiu specyficznych cech bio-fizyko-chemicznych poszczególnych elementów środowiska.

Przytoczone powyżej wystąpienia dotyczyły wykorzystania obrazów pozyskanych systemami pasywnymi, czyli rejestracji promieniowania elektromagnetycznego bądź energii emitowanej z powierzchni Ziemi. Systemy aktywne pracują w zakresie fal mikrofalowych (od 1 mm do 1 m) i odbierają sygnały emitowane z pokładu urządzeń rejestrujących. Główną ich zaletą jest możliwość pozyskania obrazów praktycznie niezależnie od warunków atmosferycznych. Systemy te posiadają porównywalną ze skanerami pasywnymi rozdzielczość przestrzenną, jednak zawartość informacyjna jest o wiele uboższa. Wykonanie kompozycji barwnej zdjęcia radarowego (abstrahując od łączenia z kanałami spektralnymi urządzeń optycznych) sprowadza się jedynie do możliwości polaryzacji pionowej i poziomej fal mikrofalowych, co przedstawiał dr Marek Mróz (WGiGP UWM), porównując ich komplementarność informacyjną ze zdjęciami z satelity Ikonos. Kolejna prezentacja prof. Dąbrowskiej-Zielińskiej uświadomiła słuchaczom nieocenione zalety operacyjności pozyskania zdjęć radarowych i penetracji przez fale mikrofalowe pokrywy glebowej, co wykorzystuje się do określania parametrów glebowo-roślinnych.

XIX Ogólnopolska Konferencja Fotointerpretacji i Teledetekcji pt. „Teledetekcja w badaniach i ochronie środowiska” zorganizowana została przez Komisję Teledetekcji Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN we współpracy z Klubem Teledetekcji Środowiska PTG i Katedrą Geoinformatyki i Teledetekcji Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW.

Dawid Olesiuk


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarz Dziekuje za komentarz p. "Agato", jak sie Pani nauczyla, to mam nadzieje, ze mi tez sie uda
  
A co tam robił pan Zagajewski? Bogdan Zagajewski (Katedra Geoinformatyki i Teledetekcji WGiSR UW), który zaprezentował metodę sztucznych sieci neuronowych. Zaprezentował? Ten pan nie ma pojęcia o sieciach, jedyne o czym ma pojęcie to jak podpinać się pod prace studentów i dopisywać swoje nazwisko do publikacji. To sztandarowy przykład jak nisko upada wydział WGiSR. Oczywiście za chwilę moderator usunie tę notkę :)
  
długo oczekiwana konferencja środowiska teledetekcyjnego - przecież to jakaś kpina. zainteresowanie żadne (nie licząc tej arcydługiej relacji na niniejszym forum, której i tak nikt do końca pewnie nie da rady doczytać), zero odzewu ze strony firm i instytucji, do których rozesłano prośbę o wsparcie finansowe. jedyne co z tego zostanie to kilka artykulików, w jakże poczytnym piśmie, Teledetekcja Środowiska. a kto to będzie czytał? garstka studentów specjalizacji szcownego profesora-bo muszą to czytać. a profesor? ani nauczyciel, ani naukowiec...każdy kto miał styczność zastanawia się czemu on jeszcze jest na tym wydziale
  
Heh, olędzki. Człowiek, który uczy na specjalizacji malować kredkami. Byłem, żałuję, przestrzegam.
  
olędzki zaprezentował historię? A to ci niespodzianka. TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA
  
Dawidzie nie idź tą drogą
  



zobacz też:

Nowy nabór wniosków w ramach programu PECS

Ministerstwo Gospodarki, działając na podstawie Porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym...

Spotkanie Sieci Tematycznej eSDI-NET+

W Rzymie w dniach 11-12 września odbyło się spotkanie członków Europejskiej Sieci Tematycznej eSDI-NET+...

Studium podyplomowe z geodezji numerycznej na UWM

Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie uruchamia...

Zdjęcia z GeoEye-1 będą w Google Earth

Google Inc. podpisała umowę z GeoEye Inc., zgodnie z którą operator satelitarny dostarczy Google...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
holenderski informatyk Edsger Wybe Dijkstra opracował zasady programowania strukturalnego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wojciech Janusz (1931-2012)

Wojciech Janusz (1931-2012)
Wybitny specjalista z zakresu geodezji inżynieryjnej, autorytet w dziedzinie monitoringu budowli. Urodził się 2 lutego 1931 r. w Warszawie. Ukończył Państwowe Liceum Miernicze (1951 r.), a następnie Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2011
Europejska Agencja Kosmiczna z powodzeniem wystrzeliwuje dwa pierwsze operacyjne satelity europejskiego systemu nawigacji Galileo.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama