Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-07-27| Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma

Konkurs na nazwy satelitów RapidEye


W sierpniu br. spodziewany jest start konstelacji pięciu satelitów obserwacyjnych RapidEye. Jest to także okazja do udziału w konkursie na nazwę każdego z aparatów.

Nazwy satelitów należy nadsyłać na adres organizatorów konkursu, wypełniając formularz na stronie www.rapideye.de/launch2008. Reguły są bardzo proste: każdy z uczestników może nadesłać proponowaną nazwę dla jednego lub większej liczby satelitów, jednocześnie jest proszony o wpłacenie darowizny w wysokości 10 euro (za jedną nazwę). Termin nadsyłania propozycji mija 8 sierpnia, trzy dni przed planowanym startem satelitów, który nastąpi z kosmodromu w Bajkonurze.
Pieniądze wpływają na konto organizatora konkursu - dobroczynnej organizacji Gollwitz Manor House Trust, zajmującej się szerzeniem tolerancji wśród młodzieży różnych wyznań i narodowości i przeciwstawiającej się antysemityzmowi i ksenofobii. Organizuje ona różnego typu akcje, na przykład obecnie studenci z Brandenburga realizują krótkie filmy promujące właściwe relacje wśród rówieśników. Młodzi ludzie są ich reżyserami, producentami oraz aktorami.

Projekt RapidEye rozwijany jest przez firmę o tej samej nazwie utworzoną w 1998 roku z inicjatywy spółki Kayser Threde GmbH przy wsparciu niemieckiej agencji kosmicznej (DLR). Konstelacja 5 satelitów ma na celu dostarczanie wysokorozdzielczych obrazów z dużych obszarów i z dużą częstotliwością (czas rewizyty 1 dzień). Niewielkie satelity (waga – 150 kg) będą poruszać się po tej samej heliosynchronicznej orbicie na wysokości 630 km. Planowany czas pracy 7 lat. Multispektralne zdjęcia (6 zakresów, 12-bitowe próbkowanie) o rozdzielczości 6,5 m będą rejestrowane w pasie o szerokości 158 km (2x79 km). Dokładność terenowa zdjęć – 0,5 m. Producentem satelitów (fot.) jest brytyjska Surrey Satellite Technology Ltd (właśnie przejmowana przez koncern EADS), kamery wyprodukowała inna brytyjska firma – Sira Electro-Optics Ltd. Dane obrazowe mogą być wykorzystywane w leśnictwie, rolnictwie, kartografii itp. Obserwacje stereo pozwolą na wykonanie w czasie 2 lat numerycznego modelu globu (do równoleżnika 82

AB


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama