W sierpniu br. spodziewany jest start konstelacji pięciu satelitów obserwacyjnych RapidEye. Jest to także okazja do udziału w konkursie na nazwę każdego z aparatów.
Nazwy satelitów należy nadsyłać na adres organizatorów konkursu, wypełniając formularz na stronie www.rapideye.de/launch2008. Reguły są bardzo proste: każdy z uczestników może nadesłać proponowaną nazwę dla jednego lub większej liczby satelitów, jednocześnie jest proszony o wpłacenie darowizny w wysokości 10 euro (za jedną nazwę). Termin nadsyłania propozycji mija 8 sierpnia, trzy dni przed planowanym startem satelitów, który nastąpi z kosmodromu w Bajkonurze.
Pieniądze wpływają na konto organizatora konkursu - dobroczynnej organizacji Gollwitz Manor House Trust, zajmującej się szerzeniem tolerancji wśród młodzieży różnych wyznań i narodowości i przeciwstawiającej się antysemityzmowi i ksenofobii. Organizuje ona różnego typu akcje, na przykład obecnie studenci z Brandenburga realizują krótkie filmy promujące właściwe relacje wśród rówieśników. Młodzi ludzie są ich reżyserami, producentami oraz aktorami.
Projekt RapidEye rozwijany jest przez firmę o tej samej nazwie utworzoną w 1998 roku z inicjatywy spółki Kayser Threde GmbH przy wsparciu niemieckiej agencji kosmicznej (DLR). Konstelacja 5 satelitów ma na celu dostarczanie wysokorozdzielczych obrazów z dużych obszarów i z dużą częstotliwością (czas rewizyty 1 dzień). Niewielkie satelity (waga – 150 kg) będą poruszać się po tej samej heliosynchronicznej orbicie na wysokości 630 km. Planowany czas pracy 7 lat. Multispektralne zdjęcia (6 zakresów, 12-bitowe próbkowanie) o rozdzielczości 6,5 m będą rejestrowane w pasie o szerokości 158 km (2x79 km). Dokładność terenowa zdjęć – 0,5 m. Producentem satelitów (fot.) jest brytyjska Surrey Satellite Technology Ltd (właśnie przejmowana przez koncern EADS), kamery wyprodukowała inna brytyjska firma – Sira Electro-Optics Ltd. Dane obrazowe mogą być wykorzystywane w leśnictwie, rolnictwie, kartografii itp. Obserwacje stereo pozwolą na wykonanie w czasie 2 lat numerycznego modelu globu (do równoleżnika 82