Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-07-23 | Mapy, Firma, Przetargi, Instytucje

Protest w przetargu na warstwę budynków TBD


Wpłynął protest na ogłoszony przez GUGiK przetarg na wykonanie warstwy budynków dla TBD dla obszaru siedmiu województw.

Poznańska spółka Gepol wniosła protest w postępowaniu na opracowanie budynków wraz z punktami adresowymi i granicami administracyjnymi dla obszaru pięciu województw który Główny Urząd Geodezji i Kartografii ogłosił 15 lipca tego roku.
Firma wniosła o unieważnienie postępowania, gdyż w jej ocenie warunki przetargu utrudniają uczciwą konkurencję. Spółka zaliczyła do nich wymóg legitymowania się przez wykonawcę realizacją minimum trzech opracowań TBD (lub VMap Level 2) o wartości nie mniejszej niż 1 mln złotych. Według protestującego tak skonstruowane warunki preferują kilka największych firm w kraju.

Szacunkowa wartość zamówienia wynosi prawie 2,9 mln zł.

AB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

do Robotta W pełni się z Tobą zgadzam - *specjalistów* w urzędach nie będzie, dopóki będą tam małe pieniądze, a outsourcing pewnych usług wcale nie gwarantuje lepszej ich jakości. Powiedzmy sobie szczerze - mnóstwo SIWZ powstaje przecież w firmach, które potem starują do tych przetargów... Do niedawna myślałem, że różnica w zarobkach pomiędzy urzędnikami i pracownikami prywatnych firm odpowiada różnicy kwalifikacji... Nic podobnego! Często z outsourcingiem są tylko kłopoty - ale kasa za usługę idzie...
  
do Michała :) Oczywiście, bywa i tak jak piszesz, ale skąd wziąć dobrych specjalistów do urzędów za psie pieniądze? A swoją drogą, konia z rzędem temu kto znajdzie SIWZ, którego nie można byłoby oprotestować :) Zlecenie napisania SIWZ w outsoursingu nie gwarantuje wcale lepszej dokumentacji przetargowej, niestety!
  
do Robotta Jeżeli - jak piszesz - ci duzi i mniejsi, zapoznają się ze szczegółami (często absurdalnymi!) dopiero w trakcie pracy nad realizacją zamówienia - to co to może oznaczać - no chyba tylko tyle, że nie czytają dokładnie SIWZ przed złożeniem oferty. A co do jakości SIWZ - nie tylko w tej branży rzadko zdarza się stworzyć dobry SIWZ, którego zapisy nie dawałyby podstaw do protestów. Ale to wynika z tego, że zajmują się tym ludzie ze zbyt małymi kwalifikacjami.
  
protest.... Żałuję bardzo, że nie rozgorzała dyskusja merytoryczna nad SIWZ! Jest tam wiele powodów do protestu na zawarte w nich ustalenia, ale kto zna warunki techniczne tak dokładnie aby móc podjąć dyskusję z furcami z GUGiK? Często wykonawcy, Ci duzi i mniejsi, zapoznają się ze szczególami (często absurdalnymi!) dopiero w trakcie pracy nad realizacją zamówinienia ...
  
przykro czytać... NIe wiem skąd czerpiecie swoją wiedzę? Ile firm na naszym rynku wykonało ściśle określone prace za kwotę 1,2mln złotych samodzielnie? Ja nie znam takich! A co do tych ieudolnych maluczkich nie ma reguły! Natomiast wrogość wśród nas jest podstawą do oceny środowiska geodetów poprzez geoinformatyków!!! Oni mają rację! Wielokrotnie zadania z zakresu BDOT potrafią wykonać nie gorzej niż MY! Moim skromnym zdaniem ONI powinni korzystać z pomocy geodetów a MY z pomocy geoinformatyków! Ale to tylk
  
do geodet(a) Niestety muszę Cię rozczarować - bo bliżej mi do tych dużych, którzy podzlecają i wiem jak to się odbwywa i nie ukrywam, że nie do końca mi się to podoba... A wiesz dlaczego dlaczego podzlecają? Bo żadna duża firma nie trzyma w pogotowiu kilkudziesięciu ludzi, którzy w każdej chwili mogą przystąpić do realizacji takich dużych zleceń. Prościej jest podzlecić i jeszcze przerzucić odpowiedzialność na tych małych wykonawców. Zobacz kto wygrywa wielkie geo-przetargi, a kto je potem realizuje...
  
Do sfrustrowanego tomka Drogi tomku. Widać, że jesteś z tych maluczkich i masz doświadczenia w podzlecaniu. Wiedz, że jak firma duża, to ma tylu ludzi, że zrobi sama i podzlecać nie musi! Oczywiście, że chodzi o pewne zawężenie potencjalnych wykonawców - właśnie o tych maluczkich, niedoświadczonych, niewydajnych, często nieudolnych. To proste: duża firma łyknie duże zlecenie, zrobi sama i nie zniknie jak co poniektóre firemki - jest do dyspozycji przez 3 lata rękojmi i dłużej! - a nistety mała ma z tym problem!
  
Rygorystyczne warunki dotyczące doświadczenia, które muszą spełniać potencjalni wykonawcy służą tylko do tego, żeby ograniczyć liczbę firm mogących się ubiegać o takie zlecenia - zawęzić ją do kilku dużych znajdujących się na rynku. Ale przecież i tak wszyscy wiedzą, że żadna z takich firm sama roboty nie będzie wykonywać, tylko weźmie podwykonawców. Oczywiście łatwiej i taniej byłoby wziąć od razu tych z dołu... ale duży by nie zarobił... a tu są kontakty i znajomości...
  
Ciekawe ...Nie dopuszczanie kogoś kto rysował meble jest uzasadnione, ale mapy tematyczne to nie rysowanie mebli, i orta się w produkcji wykorzystuje... Od kiedy w produkcji map tematycznych wykorzystuje sie orta jako material zrodlowy? Chyba te z Google Earth :)
  
Do geodeta Drogi geodeta! Pół kraju huczało jak słynne konsorcjum na pomorskim nie wiedziało co to są drogi lokalne i bez nich oddało robotę. Ortofotomapa to rzeczywiście nie magia, ale trzeba mieć doświadczenie w tej interpretacji, a o ile mi wiadomo tematyczne nie bazują na orto, więc niby gdzie mieli je zdobyć? Tak czy siak protest bez podstawy, bo Zamawiający ma prawo żądać doświadczenia w kwocie zlecenia a nie 15-20 o czym pisał R.S. Trzeba czytać ustawy!
  
Do geodet Drogi geodet, jeśli chodzi o drogi na pomorskim, to nie były one chyba gorzej wykonane, a napewno szybciej przyjęte do zasobi niż chociażby Dolny Śląsk, gdzie wykonywały to bardziej doświadczone firmy. A ortofotomapa to nie jest jakaś sztuka magiczna i każdy student geodezji (mówię tu o państwowych uczelniach) powinien się nauczyć fotointerpretacji. Nie dopuszczanie kogoś kto rysował meble jest uzasadnione, ale mapy tematyczne to nie rysowanie mebli, i orta się w produkcji wykorzystuje.
  
Pytanie tylko czy GUGiK potrafi zapewnić jakość Póki co to niestety tylko grupa niekompetentnych urzedników (-ek). W ubiegłym roku dążyli do liberalizacji warunków które spełniać muszą firmy ubiegające się o wykonanie TBD. W tym roku odwrót o 180 stopni. Czy aż naprawde trzeba tak dużej wyobraźni aby przewidzieć konsekwencję ubiegłorocznych decyzji? Spróbuj porozmawiać z jakimkolwiek urzędnikiem w GUGiK na temat modelu pojęciowego TBD, czy jakichkolwiek kwestii merytorycznych. Za to doskonale zglebią Cię za jakieś-takie blade kolory druku.
  
Protestowć każdy może! Jeden mądrzej, drugi gorzej. Żadna ustawa nie reguluje poziomu kwotowego doświadczenia o którym piszesz. Każdy urząd wydając pieniądze ma prawo żądać doświadczenia, bo inaczej GIS będą robić autorzy rysunków mebli (ktoś o tym już pisał) a operacje na otwartym sercu będą mogły robić higienistki szkolne. Ale zgadzam się z Tobą, że jakości GUGiK powinien pilnować, bo w zasobie dużo knotów i nadal mamy zasadę: trzeba przyjąć, bo pieniądze muszą być wydane.
  
zaraz, zaraz... Ale prawo do protestu posiada. Szanowny geodet. Czy nie sądzisz, iż przetarg za 3 bańki powinien wymagać wdrożeń na poziomie 15-20%, a dzięki temu być może zostałoby troche mniej Twoich podatków wydane. Wynik końcowy nie zależy bowiem od ilości wdrożeń, ale od jakości wykonania tego jednego, konkretnego produktu. Wystarczy porządnie przypilnować jakości (tych dużych firm także!), czego zamawiający z reguły nie dopełnia. W Europie nazywa się to checkpointy. Gdy któryś nawali - adios i money bac!
  
Doświadczenie? No pewnie, Pan Gepol ma BIG doświadczenie w produkcji na półki WODGiKów map tematycznych, więc wydaje mu się, że tym samym umie robić TBD. Jeszcze trzeba troszkę łapać ortofotomapę. A jak popisał się swoimi drogami TBD na pomorskim? Żenada.
  



zobacz też:

Zachodniopomorskie TBD: wybór oferty

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wybrał najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zebranie i...

Rozstrzygnięto konkurs GUGiK na węzły

Główny Urząd Geodezji i Kartografii ogłosił wyniki konkursu na opracowanie koncepcji i rozwiązań technicznych...

GUGiK: przetargi na pomiary magnetyczne i grawimetryczne

Główny Urząd Geodezji i Kartografii ogłosił przetargi nieograniczone na wykonanie pomiarów...

Wybór oferty w wielkopolskim przetargu na TBD

W przetargu nieograniczonym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego na zebranie i...

Unieważnienie lubelskiego przetargu na mapy rowerowe

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego unieważnił przetarg nieograniczony na opracowanie i...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w czasie spisu ludności Warszawy w 1792 r. imiennie spisywano tylko głowę rodziny?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Mirosław Szelerski
Mirosław Szelerski przez blisko 20 lat pracował w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim. W latach 1999–2016 pełnił funkcję WINGiK-a. Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków w 2010 r. został wyróżniony Złotym Medalem za Długoletnią Służbę...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1917
Albert Abraham Michelson (1852-1931), amerykański fizyk pochodzenia polskiego, zaprojektował dalmierz dla US Navy.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama