|2008-07-08|
Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Edukacja, Instytucje
Teleskopy dla szkół
Organizatorzy Międzynarodowego Roku Astronomii 2009, który ma uczcić m.in. 400. rocznicę pierwszej obserwacji astronomicznej wykonanej instrumentem optycznym, przygotowali program, dzięki któremu setki tysięcy ludzi na całym świecie będzie mogło otrzymać niewielki teleskop pozwalający obserwować ciekawe zjawiska astronomiczne.
Galileoscope, nazwany od imienia Galileusza Galilei, włoskiego astronoma, który w 1609 roku po raz pierwszy skierował teleskop w niebo, to prosty instrument optyczny, który ma umożliwić obserwację m.in. gór i kraterów na Księżycu, Jowiszu czy Saturnie. Richard Fienberg, koordynator programu Galileoscope powiedział, że chce udostępnić tysiącom ludzi na całym świecie lunetę podobną do tej, z której korzystał Galileusz. Dzięki prostym obserwacjom poznają oni podstawowe informacje o Układzie Słonecznym, jego budowie i planetach.
Galileoscope będzie zamawiany w setkach tysięcy egzemplarzy, więc jego cena będzie niewielka. Za około 10 dolarów będzie można kupić łatwy w obsłudze instrument o bardzo dobrych parametrach technicznych i optycznych. Dlatego właśnie astronomowie z całego świata chcą wykorzystać tę możliwość, by w proste teleskopy wyposażyć także szkoły. W Polsce planuje się tym zająć program „Hands-On Universe, Europe” oraz Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i portal Astronomia.pl. Dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN dr hab. Lech Mankiewicz stwierdził, że to świetna okazja, by do każdej polskiej szkoły podstawowej i gimnazjum trafił choć jeden, a najlepiej kilka, teleskopów, dzięki którym młodzi ludzie będą mogli zobaczyć na własne oczy jak wygląda powierzchnia Srebrnego Globu czy Jowisza i jego największe księżyce. Galileoskopy nie będą dostępne w sprzedaży detalicznej, konieczne więc będzie zorganizowanie zamówień zbiorczych, na przykład dla wszystkich szkół w danym powiecie, województwie czy nawet dla całej Polski. Więcej informacji o programie Galileoscope można znaleźć w serwisie Międzynarodowego Roku Astronomii 2009.
Źródło: Serwis Nauka w Polsce
|