Prognozy pylenia roślin opracowywane są przez ekspertów z IOŚ-PIB codziennie. Analizy stężeń pyłków biogennych dotyczą sześciu gatunków typowych dla różnych obszarów Europy: bylic, olszy, traw, brzozy, oliwki oraz ambrozji, na kolejne 96 godzin (4 dni).
Stężenia pyłków są bezpośrednio zależne od temperatury powietrza, a dokładnie od akumulacji wartości kolejnych temperatur średniodobowych, licząc od początku roku kalendarzowego. Okres wegetacyjny każdej z roślin, uwzględnionych w modelu, opisany jest zbiorem równań matematycznych i współzależności zmiennych meteorologicznych. Kalendarz pylenia, który jest wynikiem opisu matematycznego, bezpośrednio odzwierciedla zależność od funkcji temperatury powietrza i określa czas trwania wegetacji roślin.

Celem wyników prognoz jest dostarczenie jakościowej informacji na temat stężeń alergenów w Polsce, co może być szczególnie ważne dla osób zmagających się z objawami alergii, umożliwiając w ten sposób lepsze planowanie codziennych aktywności i minimalizację narażenia na alergeny.
Prognozy są ogólnodostępne pod adresem: https://ios.edu.pl/alergeny/