Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2025-01-03| Teledetekcja, Edukacja

Monografia o chmurach punktów

Nakładem Wydawnictwa Politechniki Gdańskiej ukazała się książka pt. „Przestrzenne rozwinięcia chmur punktów. Podstawy teoretyczne oraz przykłady aplikacyjne”. Autorem publikacji jest dr inż. Paweł Szymon Dąbrowski z Katedry Geodezji PG.


Monografia o chmurach punktów

Przedmiotem monografii są przestrzenne rozwinięcia chmur punktów obiektów symetrycznych. Przedstawienie geometrii obiektów w postaci chmur punktów następuje w wyniku przeprowadzenia pomiaru w technologii skaningu laserowego oraz odpowiedniego przetworzenia zapisanych obserwacji. Powstały zbiór danych przestrzennych stanowi szczegółową i dokładną numeryczną reprezentację pomierzonych powierzchni obiektu.
W skład chmur wchodzą często miliony punktów, co powoduje występowanie trudności interpretacyjnych podczas ich wizualizacji. W szczególny sposób dotyczy to cechujących się regularnością kształtu obiektów symetrycznych. W trójwymiarowej przestrzeni chmury punktów występują wtedy na jednym kierunku pomierzone punkty przedstawiające odrębne części obiektu.

Fragment recenzji dr. hab. inż. Czesława Suchockiego, prof. PK (Politechnika Koszalińska, Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji):
„Głównym celem monografii było przedstawienie alternatywnej postaci chmury punktów w takiej formie, która bez utraty dotychczasowej szczegółowości pozwoliłaby na czytelniejszą jej prezentację i ułatwiła wnioskowanie. Osiągnięcie tego celu polegało w głównej mierze na zastosowaniu odpowiednich metod transformacji współrzędnych punktów z wykorzystaniem metod kartograficznych. Autor bardzo dobrze przedstawił aspekty teoretyczne, które zaaplikował na przykładach praktycznych, tj. obiektach o kształtach symetrycznych. […]
Przedstawione przez Autora opracowanie stanowi istotny wkład w rozwój dyscypliny ILGiT w kontekście opracowania chmur punktów z pomiarów naziemnym skanerem laserowym. Autor trafnie przeanalizował teoretyczne aspekty odwzorowań kartograficznych, bardzo dobrze zaprezentował wyniki badan empirycznych na przykładach praktycznych”.

Publikacja liczy 162 strony i w sklepie Wydawnictwa PG dostępna jest w cenie 39,90 zł.

Źródło: Wydawnictwo PG


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama