Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-11-08| GNSS, Instytucje

Polska Agencja Kosmiczna zrealizuje międzynarodowy projekt SAT2Rescue

Celem SAT2Rescue jest wsparcie instytucji rządowych i pozarządowych w szybszym oraz skuteczniejszym reagowaniu m.in. na klęski żywiołowe oraz katastrofy naturalne przez wykorzystanie komunikacji satelitarnej. Jakie są zalety i specyfika tego projektu?


Polska Agencja Kosmiczna zrealizuje międzynarodowy projekt SAT2Rescue <br />
Fot. Petrovich9 przez Canva.com
Fot. Petrovich9 przez Canva.com

Głównym elementem projektu jest wykorzystywanie nowego, przenośnego terminala komunikacyjnego, który dzięki zastosowaniu płaskiej anteny zwiększy niezawodność i mobilność połączeń satelitarnych. Zachowanie ciągłości komunikacji terminala SAT2Rescue w sytuacjach krytycznych będzie możliwe dzięki odporności na zakłócenia oraz spoofing sygnału GNSS.

SAT2Rescu będzie wykorzystywał infrastrukturę i usługi GPVSATCOM, aby zapewnić bezpieczną komunikację satelitarną służbom ratowniczym. W ramach projektu zostaną również określone konkretne scenariusze operacyjne, takie jak akcje ratunkowe prowadzone w miastach oraz akcje ratownictwa górskiego i morskiego.

Kolejną zaletą terminala SAT2Rescu jest to, że będzie mógł pracować „on the move”, co pozwoli na utrzymanie połączenia satelitarnego nawet podczas przemieszczania się pojazdu, w którym będzie zamontowany owy terminal. Jest to ważna funkcja, ponieważ umożliwi utrzymanie kontaktu ze służbami, które znajdą się nawet w trudno dostępnych miejscach.

Projekt SAT2Rescu będzie zintegrowany z danymi geoprzestrzennymi, pogodowymi oraz obrazami satelitarnymi programu Copernicus i geotagami z systemu Galileo, dzięki czemu możliwe będzie optymalizowanie działań ratunkowych. Projekt zakłada również stworzenie odrębnego oprogramowania tylko dla centrów zarządzania operacjami ratunkowymi, co pozwoli na bieżące monitorowanie sytuacji i szybsze podejmowanie decyzji operacyjnych.

Projekt SAT2Rescue realizowany jest przez międzynarodowe konsorcjum w składzie: Exatel (Polska), Brimatech Research (Austria), Rectangle (Polska), ISEM – Institut pre Medzinarodnu Bezpecnost a Kriz (Słowacja), Elliniki Omada Diasosis Somateio (Grecja), POLSA (Polska), Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej.

Źródło: POLSA


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama