|2024-10-28|
Geodezja, Software, Instytucje, JST
Nie wiadomo, dlaczego GUGiK rozeznawał rynek w temacie nowej aplikacji EMUiA
W połowie października br. opublikowaliśmy wiadomość o kulisach powstania nowej wersji aplikacji EMUiA. Była ona już gotowa pod koniec 2023 r. Dlaczego więc kilka miesięcy później GUGiK ogłosił badanie rynku dotyczące m.in. rozbudowy aplikacji EMUiA?
Tego, jak wynika z udzielonej nam przez urząd odpowiedzi, niestety, już najprawdopodobniej się nie dowiemy. Redakcja Geoforum.pl, chcąc opisać sprawę możliwie jak najpełniej, na początku października zapytała GUGiK o: 1. Podanie powodu przeprowadzenia na przełomie kwietnia i maja br. badania rynku pn. „Rozbudowa Aplikacji EMUiA oraz API PRG ADRESY, przeprowadzenie szkoleń, świadczenie usług asysty technicznej i konserwacji oraz wsparcie docelowej grupy użytkowników”, skoro prace nad nową wersją aplikacji EMUiA zakończyły się 21 grudnia 2023 r. 2. Podanie, czy w związku z powyższym GUGiK planuje już stworzenie kolejnej, nowszej wersji aplikacji EMUiA. 3. Podanie, dlaczego szkolenia z nowej wersji aplikacji EMUiA rozpoczęły się dopiero w lipcu br., skoro prace nad nową wersją aplikacji EMUiA zakończyły się 21 grudnia 2023 r.
Biorąc pod uwagę, że nowa wersja aplikacji EMUiA była gotowa pod koniec 2023 r., trochę dziwnym wydaje się po pięciu miesiącach badanie rynku ws. jej rozbudowy. Niestety, zamiast wyjaśnień otrzymaliśmy krótką odpowiedź, że kwestie, o które pytamy, nie stanowią informacji publicznej (treść odpowiedzi poniżej).
Choć transparentność tej kwestii powinna leżeć w interesie samego GUGiK-u, wybrano inny kierunek polityki informacyjnej, zostawiając wiele miejsca na spekulacje. Zwłaszcza, że łączne koszty poniesione na działanie aplikacji EMUiA w gminach zbliżają się już do 40 mln zł. Inicjatyw, które mają być kierowane do samorządów w miejsce rozwiązań komercyjnych, jest jednak więcej – jak np. planowany jeden system EGiB.
Redakcja Geoforum.pl
|