Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-09-20| GNSS

Rozrasta się konstelacja satelitów Galileo

Europejski system nawigacji satelitarnej Galileo zyskał dwa nowe satelity, które 18 września zostały wystrzelone na pokładzie rakiety Falcon 9 z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Nowe jednostki mają zwiększyć precyzję pozycjonowania i zapewnić niezawodność usług.


Rozrasta się konstelacja satelitów Galileo

Na podstawie umowy z ESA firma SpaceX – po raz drugi i ostatni – wyniosła na średnią orbitę okołoziemską kolejne dwie satelity Galileo. W nadchodzących tygodniach satelity dotrą do miejsca docelowego, na wysokości 23 222 km, gdzie zostaną przetestowane przed rozpoczęciem działania.

– Wraz z umieszczeniem na orbicie tych dwóch satelitów Galileo uzupełnia swoją konstelację zgodnie z projektem, osiągając wymaganą liczbę satelitów operacyjnych, plus jeden zapasowy – wyjaśnia dyrektor ESA ds. nawigacji Javier Benedicto. – Oczekuje się, że pozostałe 6 jednostek pierwszej generacji zostanie wyniesionych w 2025 i 2026 r. – dodaje.

Galileo jest obecnie najdokładniejszym systemem nawigacji satelitarnej na świecie. Z nowymi jednostkami liczy obecnie 32 satelity. Obsługuje ponad cztery miliardy użytkowników smartfonów, a także ma istotny wpływ na kolejnictwo, żeglugę morską, rolnictwo, usługi finansowe i operacje ratunkowe.

Kolejne satelity będą wynoszone parami przez Ariane 6, nową rakietę nośną ESA, która z powodzeniem zakończyła swój inauguracyjny lot w lipcu. Po 2026 r. do konstelacji dołączy także pierwszy z satelitów drugiej generacji. Satelity te będą wykorzystywać napęd elektryczny oraz zostaną wyposażone w mocniejsze anteny nawigacyjne i zegary atomowe.

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS