|2024-07-17|
Geodezja, Instytucje
GUGiK pytał powiaty o rozporządzenia procedowane przez Waldemara Izdebskiego
Jak ustaliła redakcja Geoforum.pl, w czerwcu br. GGK Alicja Kulka zwróciła się do powiatów z prośbą o ocenę wszystkich rozporządzeń opracowanych i procedowanych przez dr. hab. inż. Waldemara Izdebskiego w czasie, kiedy pełnił on funkcję Głównego Geodety Kraju.
Wszystko zaczęło się od pisma sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Jacka Tomczaka do GGK z 7 czerwca 2024 r. (znak IK:2888403) zawierającego prośbę o: „dokonanie analizy przepisów wszystkich aktów wykonawczych opracowanych i procedowanych przez Pana Waldemara Izdebskiego, pełniącego funkcję Głównego Geodety Kraju, pod kątem ewentualnych rozwiązań niezasadnie obciążających finansowo sektor publiczny i rzetelności informacji przedstawionych w tym zakresie w dokumentach OSR, jak również pod kątem rozwiązań nieleżących w interesie publicznym”. Kilka dni później w nawiązaniu do wystąpienia wiceministra i ustaleń ze spotkania, które odbyło się 13 czerwca br., GGK zwróciła się do WINGiK-ów (pismo z 13 czerwca 2024 r. o znaku NK-NiK.920.94.2024) o „zebranie i opracowanie danych od jednostek podległych w oparciu o załączoną ankietę”.
Jak wynika z późniejszego pisma Głównego Geodety Kraju do powiatów z 18 czerwca 2024 r. (znak NK-NiK.920.94.2024), WINGiK-owie zgodnie z poleceniem rozesłali do starostw i urzędów miast ankiety, jednak najprawdopodobniej nie załączyli wspomnianych wyżej pism z 7 czerwca i 13 czerwca br. Chcąc naprawić osobiście ten „błąd”, GGK dosłała więc do samorządów „do wiadomości i wykorzystania przy wypełnianiu ankiety pismo pana Jacka Tomczaka (…) inicjujące ww. prace oraz pismo Głównego Geodety Kraju (…) do wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego”. Nie wyjaśniła jednak, w jaki sposób pisma te miałyby pomóc w wypełnieniu ankiety. Dlatego też zwróciliśmy się do GGK z prośbą o wyjaśnienia tej kwestii.
Zaraz po tym, jak upłynął termin na przekazanie przez WINGiK-ów do GGK wypełnionych ankiet (tj. po 24 czerwca br.), wystąpiliśmy do wojewódzkich inspekcji z prośbą o udostępnienie tych formularzy. W ciągu dwóch tygodni udało nam się zebrać wszystkie i w tej chwili poddajemy je analizie. Niestety, pytania postawione w ankiecie okazały się mało precyzyjne, pozwalające na szeroką interpretację, stąd też na tę chwilę trudno o jakieś jednoznaczne wnioski. Przed publikacją będziemy musieli wyjaśnić wiele dyskusyjnych odpowiedzi, kontaktując się bezpośrednio z powiatami. Już teraz jednak, po zestawieniu danych i ich pobieżnym przejrzeniu, widzimy, że niektóre jednostki wskazały m.in. koszty niezwiązane z analizowanymi działaniami legislacyjnymi. Przykładowo w ankietach znalazły się wydatki wynikające z innych przepisów, a dotyczące chociażby zakładania baz BDOT500/GESUT czy też realizacji modernizacji ewidencji gruntów i budynków. Niektóre powiaty z niezrozumiałych przyczyn uwzględniły też koszty związane ze zmianą układu wysokościowego, którą wymusiły przecież przepisy uchwalone jeszcze przed objęciem przez Waldemara Izdebskiego stanowiska Głównego Geodety Kraju. W tej kwestii były GGK, w czasie swojego urzędowania, wydłużył jedynie termin na wdrożenie PL-EVRF2007-NH z 31 grudnia 2019 r. na 31 grudnia 2023 r. Z drugiej strony warto podkreślić, że połowa jednostek zadeklarowała poniesienie niewielkich lub zerowych kosztów związanych z wejściem w życie analizowanych rozporządzeń.
Przypomnijmy, że w ankiecie Geoforum.pl z 2022 roku większość uczestników pozytywnie oceniła kadencję Waldemara Izdebskiego jako GGK.
Redakcja Geoforum.pl
|