Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-20| Geodezja, Ludzie

Internauci ocenili Waldemara Izdebskiego. Wyniki ANKIETY

67% uczestników ankiety Geoforum.pl bardzo dobrze lub dobrze ocenia blisko cztery lata urzędowania Waldemara Izdebskiego na stanowisku głównego geodety kraju.


Internauci ocenili Waldemara Izdebskiego. Wyniki ANKIETY

13 maja br. premier Mateusz Morawiecki odwołał dr. hab. inż. Waldemara Izdebskiego ze stanowiska głównego geodety kraju. Dzień później p.o. GGK została Alicja Kulka.
Dymisja Waldemara Izdebskiego była zaskoczeniem nie tylko dla środowiska geodezyjnego, ale również, jak się okazało, dla samego zainteresowanego. Były GGK to osoba od dawna wzbudzająca skrajne emocje. Jego działania jako głównego geodety kraju przysporzyły mu zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Mało kto pozostawał obojętny. Dowodzi tego też ankieta na Geoforum.pl, którą w dniach 16–19 maja wypełniło 860 osób.

35% badanych bardzo dobrze ocenia lata urzędowania Waldemara Izdebskiego na stanowisku GGK, a 32% – dobrze. Przeciwne zdanie ma 21% uczestników ankiety: 9% ocenia dokonania byłego GGK bardzo źle, a 12% – źle. 12% ankietowanych zaznaczyło odpowiedź „ani dobrze, ani źle”.

Do największych sukcesów Waldemara Izdebskiego badani zaliczyli: informatyzację geodezji, wprowadzenie operatów elektronicznych, wprowadzenie zmian w prawie, uwolnienie danych, rozwój serwisu Geoportal.gov.pl czy skrócenie terminów weryfikacji.
Co ciekawe, zmiany w prawie część ankietowanych uznało za największą porażkę byłego GGK. Poza tym wskazywali na konflikt z generalnym inspektorem ochrony danych osobowych ws. udostępniania numerów ksiąg wieczystych czy ignorowanie głosu środowiska geodezyjnego przy podejmowaniu decyzji.

Wybrane sukcesy wskazane przez uczestników ankiety:
• Dla mnie największym osiągnięciem Pana Izdebskiego jest międzynarodowa nagroda Geospatial World Innovation Award 2021 dla GUGiK. Jest to zwieńczenie jego pracy w zakresie rozwoju i informatyzacji polskiej geodezji. W tym zakresie zrobił dużo więcej niż kilku jego poprzedników razem wziętych. Są w tych osiągnięciach kamienie milowe, które będą zapamiętane na zawsze, takie jak operat elektroniczny, usługi sieciowe (w tym ich integracja), ale również automatyczne generowanie map topograficznych.
• Poza kwestiami merytorycznymi, to rozruszał trochę ten skostniały urząd.
• Informatyzacja, uproszczenie przepisów, rozwój Geoportalu, przyspieszenie weryfikacji prac, uwolnienie danych z zasobu, zwrócenie uwagi, że zatajanie nr KW jest bez sensu, skoro można kupić do nich dostęp z zagranicznych serwerów.
• Nowe rozporządzenia ws. standardów i EGiB.
• Sukcesów jest wiele i nie sposób je wszystkie opisać. Elektroniczna geodezja – ewenement w skali kraju, żadna instytucja państwowa nie może pochwalić się takim sukcesem. Nieustępliwość w tępieniu kombinatorstwa u wykonawców i lenistwa w powiatach. Uwolnienie danych. Uproszczenie przepisów – 14 rozporządzeń w 12 miesięcy i nowelizacja Pgik.
• Zastał geodezje drukowaną, a pozostawił cyfrową.
• Był najlepszym GGK, jakiego pamiętam. Merytoryczny, innowacyjny, konkretny, zdecydowany i konsekwentny. Fachowiec jakich mało.

Wybrane porażki wskazane przez uczestników ankiety:
• Ignorowanie uwag społeczności geodetów w kwestiach zawodowych, ale i bezkrytyczne traktowanie informatyzacji w geodezji.
• Bałagan w przepisach prawa, konflikt w sprawie udostępniania numerów ksiąg wieczystych na geoportalu krajowym.
• Nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz nowe rozporządzenie ws. EGiB.
• Kary nałożone przez GIODO.
• Pogłębienie zniewolenia zawodu geodety.
• Brak działania w pozyskiwaniu nowych środków finansowych dla geodezji.
• Brak konsekwencji dla PODGiK-ów, gdy nie wywiązują się z terminów weryfikacji.
• Nowelizacja ustawy, opłaty i ograniczenia zgłaszania prac geodezyjnych.
• Nie zrobił nic, żeby ukrócić zbyt daleko ingerujące w pracę kierowników prac kontrole operatów. Swoim cichym przyzwoleniem doprowadził do rozbestwienia się organów administracji.
• Brak znajomości problemów na szczeblu powiatowym – poza tematem cyfryzacji.
• Brak wyeliminowania patologii w powiatach, gdzie urzędnicy prowadzą swoje działalności i wykonują prace geodezyjne, brak wprowadzenia cen minimalnych za usługi, brak samorządu zawodowego.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS