|2024-07-05|
Geodezja, Prawo, Kataster
Posłanka KO pyta o nowelizację rozporządzenia ws. EGiB
Alicja Łuczak z Koalicji Obywatelskiej wystosowała do ministra rozwoju i technologii interpelację poselską w sprawie postępu prac nad nowelizacją rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków. Zdaniem posłanki szczególnie istotną zmianą, którą zaproponowano w projekcie, jest przywrócenie możliwości stosowania w identyfikatorach obiektów bazy danych ewidencyjnych arkusza ewidencyjnego.
Posłanka Alicja Łuczak
|
|
|
|
|
|
Jak bowiem przypomina, zgodnie z § 44 ust. 5 rozporządzenia ws. EGiB 31 grudnia br. upływa termin usunięcia numerów arkuszy z identyfikatorów działek. „Realizacja tego obowiązku pociąga za sobą konieczność wygenerowania i przesłania znacznej liczby zawiadomień o zmianach do sądów rejonowych, a także pisemnych zawiadomień do właścicieli nieruchomości co może spowodować paraliż pracy sądów i organów. Prace te pochłoną znaczne środki finansowe, które są niewspółmierne do założonego w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu rezultatu” – przekonuje Alicja Łuczak.
Jako przykład podaje sądy miasta Leszna, które w krótkim czasie miałyby otrzymać około 22 tysięcy zmian oznaczeń numerów działek zapisanych w około 13 tysiącach ksiąg wieczystych. Jej zdaniem doprowadzi to do rozbieżności w między EGiB a KW, a także do utrudnień w obrocie nieruchomościami i procesach inwestycyjnych. „Nastąpi chaos w bieżących postępowaniach administracyjnych i sądowych” – przestrzega posłanka. Dalej wskazuje, że zaistniała sytuacja związana z procedowaniem nowelizacji ma także istotne znaczenie dla planowania i realizacji budżetów w roku 2024. „Dotyczy ona w szczególności miasta Leszna, ale także innych jednostek samorządu terytorialnego szczebla powiatowego, takich jak miasta Poznań, Kraków, Wrocław, Sopot, Katowice, Lublin, Opole oraz powiat poznański” – wylicza. W związku z tym posłanka uważa, że nowelizacja „powinna zostać niezwłocznie procedowana”.
Swoje wystąpienie Alicja Łuczak kończy trzema pytaniami do ministra rozwoju i technologii: 1. Na jakim etapie znajduje się obecnie proces legislacyjny nowelizacji rozporządzenia? 2. Na kiedy planowane jest wydanie nowelizacji i jej wejście w życie? 3. Czy w przypadku braku wejścia w życie nowelizacji ministerstwo planuje „wprowadzenie programów mających na celu sfinansowanie realizacji aktualnie obowiązujących obowiązków organów wynikających z konieczności usunięcia z identyfikatora numeru arkusza ewidencyjnego, skutkujących obowiązkiem dostosowania identyfikatorów działek ewidencyjnych do zmienionych przepisów”?
Przypomnijmy, że niedawno o stan prac nad projektem nowelizacji rozporządzenia ws. EGiB pytała także redakcja Geoforum.pl. Niestety, nie dowiedzieliśmy się niczego, czego już wcześniej byśmy nie wiedzieli.
DC
|