Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-07-05| Geodezja, Prawo, Kataster

Posłanka KO pyta o nowelizację rozporządzenia ws. EGiB

Alicja Łuczak z Koalicji Obywatelskiej wystosowała do ministra rozwoju i technologii interpelację poselską w sprawie postępu prac nad nowelizacją rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków. Zdaniem posłanki szczególnie istotną zmianą, którą zaproponowano w projekcie, jest przywrócenie możliwości stosowania w identyfikatorach obiektów bazy danych ewidencyjnych arkusza ewidencyjnego.


Posłanka KO pyta o nowelizację rozporządzenia ws. EGiB <br />
Posłanka Alicja Łuczak
Posłanka Alicja Łuczak

Jak bowiem przypomina, zgodnie z § 44 ust. 5 rozporządzenia ws. EGiB 31 grudnia br. upływa termin usunięcia numerów arkuszy z identyfikatorów działek.
„Realizacja tego obowiązku pociąga za sobą konieczność wygenerowania i przesłania znacznej liczby zawiadomień o zmianach do sądów rejonowych, a także pisemnych zawiadomień do właścicieli nieruchomości co może spowodować paraliż pracy sądów i organów. Prace te pochłoną znaczne środki finansowe, które są niewspółmierne do założonego w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu rezultatu” – przekonuje Alicja Łuczak.

Jako przykład podaje sądy miasta Leszna, które w krótkim czasie miałyby otrzymać około 22 tysięcy zmian oznaczeń numerów działek zapisanych w około 13 tysiącach ksiąg wieczystych. Jej zdaniem doprowadzi to do rozbieżności w między EGiB a KW, a także do utrudnień w obrocie nieruchomościami i procesach inwestycyjnych. „Nastąpi chaos w bieżących postępowaniach administracyjnych i sądowych” – przestrzega posłanka.
Dalej wskazuje, że zaistniała sytuacja związana z procedowaniem nowelizacji ma także istotne znaczenie dla planowania i realizacji budżetów w roku 2024. „Dotyczy ona w szczególności miasta Leszna, ale także innych jednostek samorządu terytorialnego szczebla powiatowego, takich jak miasta Poznań, Kraków, Wrocław, Sopot, Katowice, Lublin, Opole oraz powiat poznański” – wylicza.
W związku z tym posłanka uważa, że nowelizacja „powinna zostać niezwłocznie procedowana”.

Swoje wystąpienie Alicja Łuczak kończy trzema pytaniami do ministra rozwoju i technologii:
1. Na jakim etapie znajduje się obecnie proces legislacyjny nowelizacji rozporządzenia?
2. Na kiedy planowane jest wydanie nowelizacji i jej wejście w życie?
3. Czy w przypadku braku wejścia w życie nowelizacji ministerstwo planuje „wprowadzenie programów mających na celu sfinansowanie realizacji aktualnie obowiązujących obowiązków organów wynikających z konieczności usunięcia z identyfikatora numeru arkusza ewidencyjnego, skutkujących obowiązkiem dostosowania identyfikatorów działek ewidencyjnych do zmienionych przepisów”?

Przypomnijmy, że niedawno o stan prac nad projektem nowelizacji rozporządzenia ws. EGiB pytała także redakcja Geoforum.pl. Niestety, nie dowiedzieliśmy się niczego, czego już wcześniej byśmy nie wiedzieli.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS