Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-07-02| GNSS, Geodezja, Edukacja

Druga część europejskiego projektu AlignSAR: Open SAR Library

11 czerwca br. odbyło się spotkanie hybrydowe oficjalnie rozpoczynające realizację drugiej części projektu „AlignSAR: Open SAR Library”, który finansowany jest przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).


Druga część europejskiego projektu AlignSAR: Open SAR Library

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ESA w Rzymie-Frascati (Włochy) oraz członkowie konsorcjum projektowego reprezentujący Uniwersytet w Twente (Holandia), Uniwersytet w Leeds (Wielka Brytania), firmę Starion (Włochy) oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Ze strony AGH członkami konsorcjum są przedstawiciele Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska: dr inż. Wojciech Witkowski (lider zespołu AGH), dr inż. Artur Guzy, mgr inż. Magdalena Łucka i prof. dr hab. inż. Ryszard Hejmanowski.

Podczas spotkania omówiono poszczególne zadania badawcze przewidziane do realizacji w ramach projektu, w tym dane i materiały badawcze, najważniejsze cele, harmonogram i strategie wdrażania spodziewanych do wypracowania rozwiązań technologicznych.

W drugiej części projektu badania skupią się na poniższych zadaniach.
1. Tworzenie kompleksowej bazy danych szeregów czasowych InSAR:
• opracowanie wiarygodnej, zwalidowanej i udokumentowanej otwartej bazy danych szeregów czasowych InSAR;
• zapewnienie, że baza danych obejmuje wiele zastosowań o istotnym wpływie społecznym;
• przestrzeganie zasad otwartej nauki i reguł FAIR (Findable, Accessible, Interoperable and Reusable), tj. znajdywalności, dostępności, interoperacyjności i reprodukowalności danych;
• płynna integracja tych danych z otwartą biblioteką SAR AlignSAR.
2. Konteneryzacja i przepływ pracy:
• konteneryzacja całego procesu tworzenia zestawu danych InSAR;
• zapewnienie zgodności ze standardami OGC (Open Geospatial Consortium Application Package), tj. implementacja otwartych standardów dla danych i usług przestrzennych, systemów informacji geograficznej (GIS) do celów przetwarzania danych i ich udostępniania.

W końcowym etapie projektu opracowana baza danych szeregów czasowych InSAR zostanie zademonstrowana, przetestowana i zwalidowana z wykorzystaniem oprogramowania open-source i uczenia maszynowego. Co ważne, wszystkie zestawy danych i narzędzia będą dostępne bezpłatnie dla całej społeczności naukowej, wesprą dalsze innowacje w analizie szeregów czasowych InSAR, w tym implementacji dla tych potrzeb uczenia maszynowego.

Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie internetowej projektu, a bieżące aktualności publikowane są w serwisie LinkedIn.

Źródło: WGGiIŚ AGH


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS