Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-06-10| Geodezja, Prawo, Instytucje

Dzięki Geoforum.pl GUGiK opublikował 23 zarządzenia

Po interwencji Geoforum.pl Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił większość zarządzeń GGK z lat 2023–2024. Są one dostępne na stronie BIP-u urzędu oraz na Geoforum.pl w zakładce „Informator”.


Dzięki Geoforum.pl GUGiK opublikował 23 zarządzenia

Przypomnijmy, że jeszcze w kwietniu br. zwróciliśmy się do GUGIK-u o udostępnienie wszystkich zarządzeń GGK wydanych od 1 stycznia ub.r., ponieważ zaledwie pięć tych aktów z lat 2023–2024 można było znaleźć na stronie urzędu.
W odpowiedzi GUGiK poinformował nas, że „zarządzenia regulują wewnętrzną organizację jednostki i są aktami kierownictwa wewnętrznego, które co do zasady nie stanowią informacji publicznej”. Dalej zaś stwierdził, że przesłany przez nas wniosek nie może być wykonany, „a ocena, czy dane zarządzenie stanowi informację publiczną, możliwa będzie po wskazaniu przez wnioskodawcę konkretnego zarządzenia”.

Dlatego też w następnym kroku wystąpiliśmy o udostępnienie nazw i dat wydania wszystkich zarządzeń GGK z lat 2023–2024.
Otrzymana przez nas 23 maja br. lista składała się z 48 pozycji – zamieściliśmy ją na Geoforum.pl w zakładce „Informator”. 25 zarządzeń zostało wydanych w 2023 r., natomiast 23 – w pierwszych pięciu miesiącach br.
Dzień później (24 maja br.) wystosowaliśmy do GUGiK-u 43 osobne wnioski o udostępnienie wszystkich zarządzeń z lat 2023–2024, które do tej pory nie zostały opublikowane na stronie urzędu.

W końcu, 7 czerwca, otrzymaliśmy od GUGiK-u dwa pisma z odpowiedziami. W pierwszym zostaliśmy poinformowani, że 23 zarządzenia – spośród 43, o które wnioskowaliśmy – „zostały zamieszczone (…) stronie Biuletynu Informacji Publicznej”. W drugim urząd wyjaśnił, dlaczego pozostałe akty nie mogą nam być udostępnione.
Poniżej prezentujemy pełną treść obu pism.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że urząd do końca zwlekał z publikacją zarządzeń na BIP-ie – zrobił to dopiero w dniu udzielenia nam odpowiedzi (najstarsze zarządzenie, nr 6 z 2023 r., czekało więc na upublicznienie blisko 14 miesięcy). Tym samym nie ma wątpliwości, że to interwencja Geoforum.pl skłoniła GUGiK do tego ruchu.

Z wszystkimi upublicznionymi zarządzeniami GGK z lat 2023–2024 można zapoznać się w zakładce „Informator”. Spośród „nowych” aktów chcielibyśmy zwrócić uwagę na te powołujące zespoły ds. opracowania propozycji zmian w rozporządzeniach ws. EGiB i standardów oraz w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne. Poniżej w tabeli przedstawiamy członków tych gremiów oraz zespołu ds. odpowiedzialności dyscyplinarnej (pisaliśmy już o nim TUTAJ) z pominięciem pracowników GUGiK-u. Jak widać, niektóre osoby pracują w trzech zespołach.

Członkowie wybranych zespołów przy GGK spoza GUGiK-u
imię i nazwisko stanowisko, organizacja zespoły ds.
EGiB i standardów Pgik dyscypliny
Agnieszka Majewska zachodniopomorski WINGiK tak tak tak
Mirosław Puzia śląski WINGiK tak tak tak
Andrzej Żylis pomorski WINGiK tak tak tak
Jarosław Formalewicz PTG tak tak
Ludmiła Pietrzak SGP tak tak
Dariusz Pręgowski geodeta powiatowy w Ożarowie Maz., SGP tak tak
Dorota Pawłowska-Baszak PTG tak tak
Paweł Hanus AGH w Krakowie tak
Marek Kłopotek lubelski WINGiK tak
Ewa Sikora geodeta powiatowy w Bielsku-Białej, SGP tak
Sebastian Bała mazowiecki WINGiK tak
Robert Cieszyński kujawsko-pomorski WINGiK tak
Zbigniew Domagała dolnośląski WINGiK tak

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS