Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-04-03| Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Software, Kataster

Szybki pomiar linii i powierzchni w ArcMap i ArcReader


W najnowszej wersji aplikacji ArcMap i ArcReader w ArcGIS 9.2 Desktop z Service Pack3 udostępniono nową wersję funkcji umożliwiających pomiar obiektu i jednoczesne sumowanie wartości już zmierzonych.

Klikając na narzędzie pomiaru w pasku „Narzędzia” wywołuje się okno dialogowe, które zawiera symbole pomiaru linii, powierzchni, a także obiektu – można zmierzyć jego długość, lokalizację (X, Y), parametry i powierzchnię. Okno to zawiera także opcję włączenia dociągania do obiektu, daje możliwość zsumowania wszystkich dokonanych już pomiarów i wybór jednostek pomiarowych.
Narzędzie pomiarowe jest teraz znacznie łatwiejsze w użyciu. Klikanie na obiekt w celu uzyskania jego wymiarów jest wygodne, ponieważ nie trzeba dokładnie szkicować zarysu obiektu. Moduł „Dociągaj do obiektów” jest ustawiony na osiem pikseli i automatycznie dociąga linię pomiarową do najbliższego wierzchołka linii poligonu. Aby zatem dociągnąć linię pomiarową do dowolnego punktu na linii poligonu, a nie punktu wierzchołkowego, należy przytrzymać klawisz Ctrl w trakcie jej rysowania.
Domyślnie, jeśli ramka danych dokumentu mapy ma przypisany układ współrzędnych prostokątnych, to aplikacja ArcMap przeliczy zmierzone odległości używając dwuwymiarowego kartezjańskiego układu współrzędnych. Pomiary odwzorują dane trójwymiarowe (X, Y, Z) na dwuwymiarową powierzchnię, nie uwzględniając krzywizny Ziemi. Przytrzymując klawisz Shift w trakcie pomiaru uzyska się odległość geodezyjną. Ta odległość zostanie wyliczona w oparciu o sferoidę/elipsoidę zdefiniowaną dla prostokątnego układu współrzędnych. Jeśli ramka danych używa układu współrzędnych geograficznych, a wyświetlane jednostki są liniowe, to pomiary z definicji są geodezyjne (z uwzględnieniem krzywizny Ziemi).

Źródło: ESRI Polska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama