Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2024-04-22 | Geodezja, Kataster

Czy w Polsce będzie jeden system do prowadzenia EGiB?

Podczas pierwszego dnia odbywającej się w Warszawie konferencji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej (22–23 kwietnia) GUGiK przedstawił główne założenia systemu do prowadzenia EGiB – dowiedziała się redakcja Geoforum.pl. Największe poruszenie wywołała wiadomość o jednym oprogramowaniu do prowadzenia EGiB.


Ilustracja: Czy w Polsce będzie jeden system do prowadzenia EGiB?

O sprawie poinformował nas jeden z uczestników spotkania. Zdradził on, że w trakcie obrad przedstawiona została koncepcja zakładająca wdrożenie jednego oprogramowania do prowadzenia rejestru EGiB pracującego na jednej (krajowej) bazie danych. Jednocześnie GUGiK zapewnił, że planowane dochody z wydawania wypisów i wyrysów nadal będą stanowić dochód własny powiatów.

Koszt budowy centralnego systemu wraz z wdrożeniem – które miałoby się zakończyć do 2028 r. – został oszacowany na 65 mln zł. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez GUGiK podana kwota obejmuje także utrzymanie systemu do 2033 r.

Tegoroczne spotkanie SGiK w Warszawie odbywa się pod hasłem „Realizacja zadań z zakresu geodezji i kartografii przez organy SGiK – droga ku cyfrowej dekadzie 2030”.

Redakcja Geoforum.pl


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

BDOT500 A na naszym "oddziale" wszystko po staremu - mamy w tzw. "zasobie" skarby nieprzebrane, warte "miliardy", ale... jakoś NIKT się nie chce sfrajerować i się pod nimi podpisać. :D
    4 
 6 
A czy nowy system w końcu pozwoli GUGiK-owi podać jaką mamy powierzchnię? Bo jak na razie to GUGiK podaje jakąś wydumaną powierzchnię administracyjną gmin i miast i Gdańs stał się raptem najwiekszym miastem w Polsce. Jakoś w innych krajach potrafia dla jednostek administracyjnych podawać powierzchnię lądową, bez ściemniania, że morze to część gminy. Ba, potrafia tez tę powoierzchnię lądową podać i z wodami ladowymi (rzeki, jeziora, rowy, stawy) i bez nich. A my mamy EGiB, z którego nic nie wynika. I teraz gestość zaludnienia Gdańska, czy Gdyni liczy się wraz z morzem, bo co GUGiK to obchodzi.
    5 
 8 
Wniosków może być kilka. Po pierwsze jest to informacja nieoficjalna potocznie zwana plotką. Po drugie fakt wytworzenia tylko softu do EGiB oznacza że Bdot500 i Gesut zniknie bowiem utrzymanie części danych w innym miejscu jest nielogiczne. Podana kwota oznacza 170 tysięcy na powiat czyli dużo poniżej kosztów wytworzenia i migracji. Jak dla mnie niewiarygodne ale medialnie nośne.
    4 
 11 
Co? Co to jest mapą bez zmian??? Geodeta odpowiada za mapę którą sporzadził! Do ch...
    9 
 4 
Budowa i wdrożenie systemu to jedno. Migracja danych, asysta i utrzymanie to drugie. Odpowiedzialność i utrzymanie ciągłości zadań w czasie tworzenia, to trzecie.
    1 
 30 
EGIB Jak najbardziej popieram! Do pełni szczęścia geodety trzeba utworzyć centralną bazę GESUT-k-GESUT, o której zasilenie będą dbali gestorzy oraz usunięcie wiecznie nieaktualnej bazy BDOT500-niech każdy geodeta podpisuje sie pod danymi które utworzył. Skończą sie wtedy mapki robione z przejazdu autem oraz "bez zmian". Zacznie sie liczyć technologia i szybkość pozyskania danych. Chyba zbyt piękne żeby w tym kraju było możliwe..
    21 
 36 
odp: EGIB Im dłużej w tym siedzę tym bardziej przekonuję się do pomysłu porzucenia bazy BDOT. Przecież jest to baza utworzona wyłącznie do handlowania naszą pracą i nic poza tym. Mapy do celów opiniodawczych powinny dotyczyć wyłącznie bazy EGiB, a jeżeli klient potrzebuje aktualnej mapy zasadniczej to geodeta powinien być osobą, która taką wykona poprzez pomiar niezbędnych elementów, tak jak jest to w innych krajach EU. Służba geodezyjna powinna się skupić wyłącznie na prowadzeniu wysokiej jakości baz danych EGiB i GESUT
    10 
 18 
odp: EGIB Co? Co to jest mapą bez zmian??? Geodeta odpowiada za mapę którą sporzadził! Do ch...
    10 
 3 
odp: EGIB Baza BDOT to kilkadziesiąt lat pacy geodetów i miliardy zł kosztów. Wyrzucanie BDOT było by korzystne dla geodetów (znacznie wyższe ceny mdCP) a niekorzystne dla pozostałych użytkowników (znacząco wyższe ceny). Nikt rozsądny nie wyrzuci BDOT do kosza.
    3 
 27 
odp: odp: EGIB Obecnie Nic nie stoi na przeszkodzie, jak ktoś chce może mierzyć wszystkie elementy bdot500 na NOWO !.
    1 
 11 
odp: odp: EGIB A kto powiedział żeby wywalić do kosza? Można zostawić w paczkach jak BDOT10k i jak ktoś będzie chciał to sobie skorzysta. Bez sensu ładować to za każdą pracą geodezyjną do starostwa. Ewentualnie można robić okresowe aktualizacje w powiatach.
    6 
 1 



wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Droga Mleczna przesuwa się na niebie z prędkością 375 km/s?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wojciech Janusz (1931-2012)

Wojciech Janusz (1931-2012)
Wybitny specjalista z zakresu geodezji inżynieryjnej, autorytet w dziedzinie monitoringu budowli. Urodził się 2 lutego 1931 r. w Warszawie. Ukończył Państwowe Liceum Miernicze (1951 r.), a następnie Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2010
Niemiecka Agencja Kosmiczna wystrzeliwuje satelitę TanDEM-X. Wspólnie ze starszym o dwa lata bratem bliźniakiem TerraSAR-X do 2013 r. ma opracować najdokładniejszy jednolity numeryczny model terenu Ziemi.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama