Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-04-22| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja

Święto młodej nauki. Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji

W dniach 18–19 kwietnia w murach Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji. Tegoroczna edycja – po raz trzeci w historii – została zorganizowana przez Koło Naukowe Studentów „GeoPixel”, tym razem we współpracy z Kołem Naukowym Studentów Rozpoznanie Obrazowe.


Święto młodej nauki. Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji
Święto młodej nauki. Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji <br />
Uczestnicy XVIII Konferencji OKSG
Uczestnicy XVIII Konferencji OKSG
Święto młodej nauki. Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji <br />
Komitet organizacyjny XVIII Konferencji OKSG
Komitet organizacyjny XVIII Konferencji OKSG
Święto młodej nauki. Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji <br />
W przerwach między sesjami można było obejrzeć sprzęt prezentowany przez partnerów wydarzenia
W przerwach między sesjami można było obejrzeć sprzęt prezentowany przez partnerów wydarzenia

Wydarzenie objęli międzynarodowym patronatem: FIG Young Surveyors Network, Europejska Rada Geodetów Pomiarowych (CLGE), Europejska Rada Wolnych Zawodów (CEPLIS) oraz EuroGeographics. Jednym z honorowych patronów wydarzenia był z kolei prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, który skierował do uczestników konferencji list. Podkreślił w nim, że geodezja stanowi nieodłączny filar rozwoju miasta, a dzięki precyzyjnym pomiarom geodezyjnym możliwa jest ochrona środowiska, zapewnienie bezpieczeństwa publicznego oraz zrównoważony rozwój miejskiego krajobrazu. Dodał także, że geodezja pełni kluczową rolę w planowaniu przestrzeni publicznej oraz kształtowaniu współczesnych dynamicznych i efektywnych miast, przyczyniając się do ich rozwoju i poprawiając jakość życia mieszkańców.

Gości w imieniu dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT powitał płk. dr hab. inż. Krzysztof Pokonieczny, prof. WAT. Wspomniał on o dynamicznym rozwoju Wojskowej Akademii Technicznej oraz jej znaczeniu w obliczu sytuacji na świecie. Ponadto wyraził przekonanie, że wśród zgromadzonych studentów – aktywnych członków kół naukowych, z pewnością znajdują się osoby, które w przyszłości będą mieć duży wkład w rozwój geodezji zarówno jako pracownicy naukowi, jak i przedstawiciele administracji.

Wykład inauguracyjny poświęcony pogodzie kosmicznej i jej wpływowi na działania sił zbrojnych RP wygłosił dr hab. inż. Andrzej Araszkiewicz, prof. WAT. Pogoda kosmiczna to zmienne warunki w przestrzeni międzyplanetarnej, głównie spowodowane przez aktywność słoneczną, która wpływa na różne technologie, m.in. GPS, elektronikę statków kosmicznych czy komunikację radiową. Prelegent omówił rodzaje zakłóceń oraz ich wpływ na poszczególne technologie wykorzystywane przez siły zbrojne – satelity, awionikę, komunikację, nawigację i radary. Podkreślił znaczenie obserwacji Słońca i zrozumienia występujących na nim zjawisk. Dzięki temu możliwe stanie się modelowanie i przewidywanie ich występowania w przyszłości, a co za tym idzie – określenie wpływu tych zjawisk na systemy technologiczne i biologiczne.

Spotkanie składało się z dwóch zasadniczych części – konkursu prezentacji i posterów. W obu kategoriach zgłoszonych zostało 36 prac (16 referatów i 20 posterów). Tematy poruszane przez prelegentów były bardzo zróżnicowane. Nie zabrakło wyników pomiarów geodezyjnych, skaningu laserowego, analiz teledetekcyjnych oraz projektów aplikacji. Ze streszczeniami referatów można zapoznać się TUTAJ. Laureatów wyłoniło jury konkursowe.

W kategorii „referat” zwyciężyli:
• miejsce I„Analiza porównawcza serwisów pozycjonowania GNSS dedykowanych dla rolnictwa precyzyjnego” – inż. Wiktoria Kowalczyk, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, Studenckie Koło Naukowe Geodetów;
• miejsce II„Zastosowanie danych teledetekcji pasywnej i uczenia maszynowego w monitorowaniu obszarów zalesionych południowej Nigerii” – inż. Dorota Włodarczyk, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, Studenckie Koło Naukowe Geodetów;
• miejsce III„Śledzenie pieszych z kamer monitoringu w globalnym układzie odniesienia przy użyciu technologii Computer Vision i Deep Learning” – inż. Paweł Czernic, Politechnika Warszawska, Wydział Geodezji i Kartografii, Stowarzyszenie Studentów WGiK PW „GEOIDA”.

W kategorii poster:
• miejsce I„Zastosowanie fotogrametrii w kontekście dziedzictwa historycznego: modelowanie 3D i inwentaryzacja architektoniczna wybranych spichlerzy na Wyspie Spichrzów w Gdańsku” – inż. Oliwia Moderacka, inż. Natalia Ziółkowska, inż. Aleksandra Żabicka, Politechnika Gdańska , Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, Geodezyjne Koło Naukowe Hevelius;
• miejsce II„Opracowanie 3D rzeźby Apoteozy Wiedzy Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej” – inż. Julia Domachowska, Politechnika Warszawska , Wydział Geodezji i Kartografii , Stowarzyszenie Studentów WGiK PW „GEOIDA”;
• miejsce III„Zintegrowane podejście do zastosowania fotogrametrii jako środka umożliwiającego wirtualne zwiedzanie obiektów historycznych na podstawie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie” – inż. Aleksandra Żabicka, inż. Natalia Ziółkowska, inż. Oliwia Moderacka, Politechnika Gdańska, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, Geodezyjne Koło Naukowe Hevelius.

Nowością było przyznanie nagrody publiczności. Po wygłoszeniu ostatniej prezentacji uczestnicy konferencji otrzymali na adresy mailowe zaproszenie do głosowania na najlepszy referat i poster, z zastrzeżeniem, że nie można oddać głosu na pracę ze swojej uczelni. Nagrody otrzymali:
• referat„Zastosowanie danych teledetekcji pasywnej i uczenia maszynowego w monitorowaniu obszarów zalesionych południowej Nigerii” – inż. Dorota Włodarczyk, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, Studenckie Koło Naukowe Geodetów;
• poster„Piaszczysta Podróż w Czasie: Ewolucja Wędrującej Wydmy Łąckiej” – Karolina Rożek, Mateusz Kosek, Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, Koło Naukowe Geodetów „Dahlta”.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zgromadziło studentów uczelni z całej Polski. Stanowiło doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i integracji, a także było miejscem powstania nowych pomysłów na badania naukowe.

Patronat medialny nad XVIII Konferencją OKSG objęła redakcja portalu Geoforum.pl

Oliwia Horbaczewska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS