Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-02-23| Geodezja, Prawo

Temat uprawnień wzbudza liczne komentarze

W mijającym tygodniu użytkownicy Geoforum.pl oraz Facebooka żywo reagowali na nasze artykuły dotyczące uprawnień zawodowych. W swoich komentarzach zwrócili uwagę na kilka istotnych kwestii.


Temat uprawnień wzbudza liczne komentarze

Pierwszy z naszych artykułów dotyczył wystąpienia do GUGiK-u o pytania z egzaminów pisemnych na uprawnienia zawodowe przeprowadzonych w ubiegłym roku. Zgodnie bowiem ze znowelizowanym rozporządzeniem ws. uprawnień, nie zostały one opublikowane na stronie GUGiK-u.
W kolejnym tekście omówiliśmy pismo ówczesnej p.o. GGK Alicji Kulki wystosowane w ramach konsultacji projektu nowelizacji. W dokumencie tym w odpowiedzi na „zauważalną wzrostową tendencję zdawalności egzaminów” na uprawnienia zawodowe zawnioskowała o zaprzestanie publikacji pytań egzaminacyjnych na stronie GUGiK-u. Ponadto GGK zaproponowała wprowadzenie podczas egzaminu ustnego „obrony” trzech operatów wykonanych przez osobę ubiegającą się o nadanie uprawnień.
W ostatnim z artykułów przyjrzeliśmy się natomiast wynikom ostatnich sesji egzaminacyjnych i sprawdziliśmy, czy już widać wpływ zmiany rozporządzania na zdawalność.

Pod wszystkimi tymi materiałami pojawiło się sporo komentarzy. Jeden z czytelników zwrócił uwagę, że od styczniowej sesji na egzaminie pisemnym z pytań otwartych nie można również mieć zakreślonych odpowiednich artykułów i paragrafów wraz z karteczkami dla ułatwienia szukania. Stwierdził ponadto, że co kilka miesięcy egzamin jest coraz bardziej utrudniany, zaostrzany.
W odpowiedzi inni zaczęli ironizować, że w następnym kroku należy zwiększyć liczbę aktów prawnych i wprowadzić zakaz posiadania ich wydruków, a także – wprowadzić zakaz uczenia się do egzaminu.
„A dlaczego nie zrobić tak, jak jest do egzaminu dziennik praktyk i roboty wykonane pod okiem geodety uprawnionego, i po okresie odbywania praktyk opłata za wpis na listę geodetów uprawnionych, i później opłaty roczne za odnowienie uprawnień. Przecież nad wykonaniem pracy zgodnie z przepisami czuwają weryfikatorzy w powiatach, a i sam wykonawca, żeby nie mieć poprawek i żeby praca się nie przedłużała” – padła propozycja.

W innym komentarzu pojawił się cytat z Pgik mówiący, że jednym z zadań GGK jest nadawanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. „A więc ustawowym zadaniem GGK jest NADAWANIE uprawnień, a nie ZAPOBIEGANIE NADAWANIU uprawnień” – zauważył nasz czytelnik.
„Niestety GGK zabrała się za to z innej strony. Nie z tej co powinna. Komuś muszą pasować takie przepisy... Czas na zmiany! Proponuję zacząć od zmiany GGK. Nie jest po naszej stronie” – stwierdził użytkownik Geoforum.pl.

Komentujący zwrócili też uwagę na propozycję obrony operatów. „Od kiedy osoba bez uprawnień wykonuje operaty?” – zapytał jeden. Kolejny zaczął się zastanawiać nad implikacjami takiej propozycji: „Po pierwsze – skoro osoba ubiegająca się o nadanie uprawnień, a więc takich uprawnień nieposiadająca, może pomimo tego wykonywać operaty, przyjmowane następnie do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, to po co komu jakieś tam uprawnienia??? Wywalić te wszystkie kartoniki na makulaturę i będzie spokój. Po drugie – skoro te operaty zostały przyjęte do PZGiK, to znaczy, że już się obroniły. Jakim więc prawem pani p.o. GGK chce wchodzić z buciorami w cudze kompetencje i je na nowo »atakować«? A jeśli osoba ubiegająca się takiego operatu nie »obroni«– to co wtedy? Pani p.o. GGK wyda nakaz rozbiórki???”.
Ponadto pojawił się głos, że obrona operatów byłaby ułatwieniem egzaminu ustnego.

„Czyli generalnie obraz nasz taki: 1) pytań nie ma, redakcja musi dopytywać, 2) opłaty wzrosły o 13 procent, 3) policja komisyjna zabiera notatki i żółte karteczki, 4) a pani GGK wprost mówi, że zdawalność jest niesatysfakcjonująco wysoka. Czy to nadal jest Główny Urząd GEODEZJI I KARTOGRAFII, czy jednak Główny Urząd Dbania o Uprawnionych już Przyjaciół? Przecież to ewidentne zniechęcanie młodych do rozwoju w tym zawodzenie. Ciekawe co na to rektorzy uczelni, z którymi pani GGK podpisywała porozumienia?” – zastanawia się jeden z czytelników, podsumowując ostatnie wiadomości dotyczące uprawnień.
W komentarzach pojawiły się też głosy poparcia dla starań naszej redakcji o uzyskanie pytań egzaminacyjnych. Możemy zapewnić, że jak tylko otrzymamy pytania, opublikujemy je na Geoforum.pl.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama