Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-02-09| Mapy, Imprezy

Problem czasu w modelowaniu przestrzennym na konferencji we Wrocławiu

„Modelowanie czasoprzestrzenne” – pod takim hasłem w dniach 22–24 maja br. we Wrocławiu odbędzie się IV Akademia Kartografii i Geoinformatyki.


Problem czasu w modelowaniu przestrzennym na konferencji we Wrocławiu <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Wydarzenie poświęcone będzie szeroko rozumianemu problemowi czasu w modelowaniu przestrzennym, szczególnie w geoinformatycznym podejściu do analiz dynamicznych i geowizualizacji, w tym opracowań kartograficznych. Organizatorzy chcieliby, aby prezentacje obejmowały zarówno czasy odległe, jak i z najbliższej przeszłości, wizualizacje zjawisk, obiektów i procesów na poziomie ogólnokrajowym i regionalnym, do celów statystycznych, studialnych, koncepcyjnych itd.
Celem spotkania jest także dyskusja i wymiana doświadczeń na temat udziału nowoczesnych technologii geoinformacyjnych w przetwarzaniu i analizach danych czasoprzestrzennych w systemach informacji geograficznej.

Po rozeznaniu wśród zainteresowanych tematyką Akademii organizatorzy zdecydowali, że szczególna uwaga zostanie poświęcona zagadnieniom, takim jak:
• projekty prowadzone z zastosowaniem HGIS, dotyczące historii przestrzennej, geografii historycznej i historii środowiskowej;
• teoria i praktyka w kartografii historycznej (opracowywanie map prezentujących przeszłość – analogowych i cyfrowych), historii kartografii (badania dawnych map z zastosowaniem GIS), a także z pogranicza kartografii dawnej i historycznej (mapy dawne jako źródła kartograficzno-historyczne do map historyczno-geograficznych);
• modelowanie lub analizy czasoprzestrzenne w planowaniu przestrzennym (trendy, kierunki rozwoju), suburbanizacji, zmianach demograficznych, ochronie zdrowia, edukacji, rozwoju infrastruktury i gospodarki;
• pozyskiwanie i rejestracja – metodami zdalnymi i bezpośrednimi – danych przestrzennych odnoszących się do zjawisk i procesów naturalnych, społeczno-gospodarczych i historycznych (np. w leśnictwie, klimatologii, ochronie środowiska, geografii roślin i zwierząt, hydrografii, architekturze, archeologii, geologii, geomorfologii, górnictwie);
• wykorzystanie wieloczasowych serii zdjęć archiwalnych do badania dynamiki zmian środowiska;
• badania przemieszczeń i odkształceń obiektów antropogenicznych i naturalnych;
• rekonstrukcje i animacje 2D, 3D i 4D;
• techniki, narzędzia i aplikacje do gromadzenia, przetwarzania, modelowania, analizowania i wizualizacji danych czasoprzestrzennych.

Ponadto Akademii towarzyszyć będą:
• wręczenie medalu im. prof. Andrzeja Makowskiego za istotny wkład w rozwój kartografii,
• prezentacja opracowań zgłoszonych do konkursu SKP im. Krzysztofa Buczkowskiego na najlepsze mapy roku,
• obchody XXV rocznicy powstania Stowarzyszenia Kartografów Polskich.

Akademia odbędzie się w Hotelu im. Jana Pawła II (ul. Św. Idziego 2) we Wrocławiu.
Koszt uczestnictwa – przy wpłacie do 29 lutego – to 950 zł (doktoranci, studenci oraz emeryci niepracujący – 650 zł). Opłata nie obejmuje zakwaterowania.
Więcej informacji można znaleźć na stronie https://akig.pwr.edu.pl/

Organizatorami IV AKiG są: Stowarzyszenie Kartografów Polskich, Katedra Geodezji i Geoinformatyki Politechniki Wrocławskiej, Komisja Geoinformatyki Polskiej Akademii Umiejętności, Zakład Geoinformatyki i Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego, Katedra Geomatyki i Kartografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katedra Geomatyki i Kartografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Główna Komisja Historii i Tradycji Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja portalu Geofrum.pl

Źródło: Organizatorzy


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama