Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-02-06| Geodezja, Kataster

[aktualizacja] Sprawozdania z milionowymi błędami przestały być dostępne

Ze strony Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii „zniknęły” sprawozdania statystyczne o mapie zasadniczej, GESUT i EGiB. W tych ostatnich dr hab. inż. Waldemar Izdebski wykrył błędy liczone w milionach działek.


[aktualizacja] Sprawozdania z milionowymi błędami przestały być dostępne

Przypomnijmy, że Waldemar Izdebski przyjrzał się przygotowanym przez WINGiK-ów wojewódzkim sprawozdaniom zbiorczym za 2022 rok, które zostały opublikowane na stronie GUGiK-u. Po ich przeanalizowaniu w piśmie do GGK zwrócił uwagę na milionowe różnice między:
• liczbą działek a liczbą działek z opisem numerycznym granic,
• liczbą działek ze sprawozdań a liczbą działek z usługi WFS.

W odpowiedzi GGK wskazała, że „nie ma podstaw prawnych do kwestionowania liczbowych danych statystycznych zawartych w sprawozdaniu”. WINGiK-owie oraz GGK dokonują jedynie agregacji przekazanych danych, a rozporządzenie ws. programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2022 nie nakłada obowiązku kontroli poprawności danych statystycznych wykazanych w sprawozdaniu – podała Alicja Kulka.
Ponadto Waldemar Izdebski wystosował pisma do wszystkich WINGiK-ów. Na podstawie uzyskanych od nich wyjaśnień i korekt były GGK podał, że liczba wszystkich działek w Polsce to 38,4 mln – o ponad 3 mln mniej niż to wynika z opublikowanych przez GUGiK sprawozdań.

Teraz, jak się okazuje, sprawozdania statystyczne za 2022 r. „zniknęły” ze strony GUGiK-u – link, pod którym były dostępne, przekierowuje teraz na stronę www.gov.pl. Czy to oznacza, że urząd jednak postanowił je poprawić? Wysłaliśmy w tej sprawie pytania do GUGiK-u. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, poinformujemy o tym czytelników Geoforum.pl.

AKTUALIZACJA z 7 lutego
Ze strony Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii znów można pobierać sprawozdania statystyczne za 2022 r. Niestety, nie zostały one poprawione – ponownie udostępnione pliki to te same, w których Waldemar Izdebski wykrył milionowe błędy.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS