Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-12-22| Geodezja, Firma, CIEKAWE TEMATY

Liczby nie są korzystne. Wyniki finansowe geofirm za rok 2022

Które firmy z szeroko rozumianej branży geodezyjnej mogą pochwalić się największymi przychodami i zyskami? Odpowiedź na to pytanie przynosi najnowszy raport Geoforum.pl.
Autor: DAMIAN CZEKAJ


Liczby nie są korzystne. Wyniki finansowe geofirm za rok 2022

Poprzednie raporty nt. kondycji finansowej firm z szeroko rozumianej branży geodezyjnej, w których analizie poddano sprawozdania spółek pozyskane z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), również ukazały się w grudniu – w miesięczniku GEODETA w numerach 12/2021 i 12/2022.
W 2023 r. wprawdzie termin składania sprawozdań do KRS upłynął 15 lipca, ale jeszcze przez długie miesiące sprawozdania niektórych firm, które chcieliśmy uwzględnić, nie były dostępne. Stąd też dopiero teraz możemy przedstawić Państwu raport dotyczący 2022 r.

• Kogo uwzględniliśmy?

W naszym zestawieniu umieściliśmy 60 spółek. Jakimi kryteriami kierowaliśmy się przy wyborze? Podstawowe to, rzecz jasna, obecność sprawozdania finansowego spółki w KRS-ie. Dalej – chcieliśmy pokazać możliwie jak najszerszy przekrój branży. Uwzględniliśmy więc zarówno typowe przedsiębiorstwa geodezyjne, jak i dystrybutorów sprzętu i oprogramowania oraz firmy fotogrametryczne i geoinformatyczne. Ponadto skupiliśmy się na największych podmiotach o przychodach w 2022 r. powyżej 1 mln zł netto. Oczywiście jesteśmy otwarci na sugestie, które spółki dodatkowo powinny pojawić się w kolejnych zestawieniach – w tej sprawie prosimy o kontakt z redakcją Geoforum.pl.

• Przychód

W naszym raporcie skoncentrowaliśmy się na dwóch wskaźnikach – przychodzie ze sprzedaży netto oraz zysku/stracie netto.
W sumie wszystkie spółki z zestawienia wygenerowały w 2022 r. przychód na poziomie 1,062 mld zł – to o 4,1% więcej niż w roku poprzednim. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że średnioroczna inflacja w 2022 r. wyniosła aż 14,4%, to tak naprawdę trudno mówić o jakimkolwiek wzroście.

W 2022 r. jako jedyna przychodami powyżej 100 mln zł może pochwalić się firma MGGP z Tarnowa. Spółka zajmuje się nie tylko geodezją, ale też projektowaniem czy nadzorem inwestorskim. Dalej, z przychodami powyżej 50 mln zł, uplasowały się: Globema (80 mln zł), TPI (80 mln zł) Leica Geosystems (70 mln zł), CloudFerro (65 mln zł), GISPartner (55 mln zł) oraz Esri Polska (52 mln zł). Jak widać, wśród największych nie ma typowych przedsiębiorstw świadczących usługi geodezyjne. Dominują natomiast dystrybutorzy sprzętu i oprogramowania oraz firmy geoinformatyczne.

W porównaniu z 2021 r. największy wzrost przychodów zanotowała firma SkySnap świadcząca usługi z wykorzystaniem dronów – aż o 143%. Z kolei największy spadek stał się udziałem spółki geodezyjno-informatycznej ProGIS – o 60,25%. W sumie przychody zmalały 34 firmom.

• Zysk/strata

Łączny zysk wszystkich 60 spółek wyniósł 61,0 mln zł, co oznacza spadek o aż 34% w porównaniu z 2021 r. Największy zysk wygenerowały firmy Globema (13 mln zł), TPI (10 mln zł) oraz Apply Capnor – przedsiębiorstwo specjalizujące się w skanowaniu laserowym oraz usługach geodezyjnych (6 mln zł). W sumie zyskiem w 2022 r. może pochwalić się 47 spółek.

Największe straty odnotowały z kolei spółki: Creotech Instruments z branży satelitarnej – 7 mln zł, oraz Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne – 6 mln zł. W WPG – jednej z najstarszych i niegdyś największych firm geodezyjnych w Polsce – rozpoczął się w tym roku proces likwidacji. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

• Próba szacowania

Wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego nie podlegają wszystkie podmioty gospodarcze, takiego wymogu nie ma chociażby w przypadku spółek cywilnych. Z tego też powodu w naszym zestawieniu nie znajdziemy wielu ważnych graczy na polskim rynku. Jednym z nich jest z pewnością firma Geomatyka-Kraków (G-K) – producent oprogramowania geodezyjnego oraz systemu Ewid 2007 do obsługi starostw powiatowych i urzędów miejskich. W przypadku tej krakowskiej spółki podjęliśmy jednak próbę oszacowania przychodów za 2022 r.

Do wszystkich samorządów, w których według informacji na stronie G-K wdrożono system Ewid 2007 (stu dziesięciu), wystosowaliśmy wnioski w trybie dostępu do informacji publicznej o:
• udostępnienie kopii umowy zawartej z firmą Geomatyka-Kraków na asystę techniczną systemu Ewid 2007 w 2022 r.;
• podanie całkowitej kwoty brutto dotyczącej opieki autorskiej, asysty technicznej i ewentualnych prac dostosowawczych wydatkowanej w 2022 r. na rzecz firmy Geomatyka-Kraków.
Perypetie związane z tymi zapytaniami zdążyliśmy już na Geoforum.pl opisać w artykule pt. „Ten sam wniosek, a wiele różnych odpowiedzi”. Zainteresowanych odsyłamy do tego tekstu.

Ostatecznie od każdego z samorządów otrzymaliśmy przynajmniej informację na temat środków wydatkowanych na G-K w 2022 r. Łącznie dało to 4,8 mln zł brutto. Przewidujemy jednak, że ta kwota była wyższa, chociażby z tego powodu, że część wydatków mogła wykraczać poza zakres naszego pytania.
Jeśli dodamy do tego, że działalność G-K to nie tylko obsługa samorządów, to oszacowanie przychodów firmy robi się niezwykle trudne. Wydaje się nam jednak, że w 2022 r. powinny one przekroczyć 4,5 mln zł netto, a wtedy Geomatyka-Kraków znalazłaby się w dolnej połowie naszego zestawienia.
Na temat zysków nawet nie odważymy się spekulować.

• Liczby mówią

Z przedstawionych w naszym raporcie danych wyłania się niezbyt optymistyczny obraz – sumaryczny wzrost przychodów poniżej inflacji, znaczący spadek zysków. Ponadto w oczy rzucają się duże zmiany wskaźników w poszczególnych spółkach – niektórym firmom w ciągu roku wyniki poprawiły się o kilkadziesiąt lub więcej procent, innym pogorszyły. Oczywiście branża geodezyjna to nie tylko duże przedsiębiorstwa uwzględnione w zestawieniu, a kreatywna księgowość potrafi zdziałać z omawianymi przez nas wskaźnikami cuda. W biznesie, generalnie, niczego nie można być pewnym, a po roku pełnym sukcesów mogą przyjść porażki.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS