|2023-12-13|
Geodezja, Ludzie
Krzysztof Hetman ministrem rozwoju i technologii
Prezydent Andrzej Duda powołał dziś (13 grudnia), na wniosek premiera Donalda Tuska, Krzysztofa Hetmana na stanowisko ministra rozwoju i technologii.
Prezydent Andrzej Duda i minister Krzysztof Hetman
|
|
|
|
|
|
Krzysztof Hetman (ur. 27 czerwca 1974 r. w Lublinie) jest absolwentem Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2002 r. ukończył studia podyplomowe w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.
Karierę zawodową rozpoczął w 1999 r. od pracy w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Od lipca 2002 r. do sierpnia 2005 r. był zastępcą dyrektora, a do maja 2007 r. – dyrektorem Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Był odpowiedzialny m.in. za wdrażanie unijnych programów i kwestie związane z planowaniem przestrzennym.
Następnie został powołany na stanowisko wiceministra rozwoju regionalnego. Pełnił tę funkcję od grudnia 2007 r. do grudnia 2010 r. Nadzorował sprawy związane z wdrażaniem w Polsce Programu Rozwój Polski Wschodniej, unijnych programów regionalnych (RPO) oraz programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa w latach 2007–2013.
Od czerwca 2010 r. jest prezesem Zarządu Wojewódzkiego PSL w Lublinie. 1 grudnia 2010 r. został wybrany na stanowisko Marszałka Województwa Lubelskiego. 30 czerwca 2014 r. został posłem do Parlamentu Europejskiego. Pięć lat później z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. Był członkiem Komisji ds. Rozwoju Regionalnego, Komisji ds. Zatrudnienia i Spraw Społecznych oraz Komisji Ochrony Środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności. W wyborach do Sejmu RP w październiku 2023 r. uzyskał mandat posła z ramienia koalicji Trzecia Droga.
Na stanowisku ministra rozwoju i technologii Krzysztof Hetman zastąpił Marlenę Maląg, która pełniła tę funkcję tylko przez 17 dni. Wcześniej szefem resortu rozwoju był Waldemar Buda.
Minister rozwoju i technologii odpowiada za politykę gospodarczą państwa – m.in. za przedsiębiorczość, politykę przemysłową, innowacyjność i technologie, transformację cyfrową, zieloną gospodarkę i gospodarcze relacje z zagranicą. Do jego zadań należą też sprawy związane z budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, mieszkalnictwem oraz geodezją i kartografią.
Źródło: MRiT, DC
|